El veya kollarında engeli bulunan bireylerin bilgisayar kullanabilmelerini sağlayabilecek bilgisayar sistemi
Computer system that can enable individuals with disabilities in their hands or arms to use computers
- Tez No: 874956
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU SOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma el veya kol uzuvlarında engeli bulunan bireylerin bilgisayardaki temel fonksiyonları kullanabilmelerine olanak sağlayabilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlk olarak fizibilite çalışmaları yapılmış olup hedef kitlenin ihtiyaçları belirlenmiştir. Daha sonra yüzle kontrol sistemi için yardımcı algoritma, yüzle kontrol sistemi ve sesli kontrol sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım ile bireylere fare kullanımı, klavye kullanımı ve bilgisayarın temel özelliklerinin (ses seviyesinin yükseltilmesi / azaltılması, dosya kaydetme gibi) kullanımı sesli kontrol sistemiyle sağlanmıştır. Son aşamada ise geliştirilen yazılım için bir senaryo oluşturulmuştur. Bu senaryonun 19 görevi bulunmaktadır. Bu görevler 25 farklı kullanıcı tarafından test edilmiştir. Bireylerden bu görevleri yerine getirmeleri istenmiştir. Tamamlanan testler incelendiğinde bireylerin bazı görevlerde zorlandıkları tespit edilmiştir. Zorlanılan görevler not edilmiş olup bireylerden görüşleri istenmiştir. Alınan görüşler toplanmış ve uygulamanın eksiklikleri belirlenmiştir. Bu çalışmanın engelli bireyler konusunda yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study made basic computer functions accessible to people with hand or arm impairments. First, target group needs were identified and feasibility studies were conducted. Subsequently, techniques were created to enable computer control using speech and facial recognition. With the help of the developed software, users were able to use the voice control system to operate the mouse, keyboard, and basic computer functions (such as adjusting the computer's volume and saving files). A scenario was created for the software that was constructed in the last step. This scenario consisted of 19 challenges. 25 individuals tested these tasks. People were requested to complete these assignments. Upon analysis of the completed tests, it was found that certain activities were challenging for the participants. People were questioned about their thoughts, and difficult jobs were highlighted. By compiling the comments collected, the application's shortcomings were identified. This study supports future research on individuals with impairments.