Bisfenol S'nin erkek ratlarda adrenal bez üzerindeki toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the toxic effects of Bisphenol S on the adrenal gland in male rats
  1. Tez No: 874967
  2. Yazar: SEVNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KAPTANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, polikarbonat plastikler ve epoksi reçinelerin üretiminde bisfenol A'nın yerine bir alternatif olarak tercih edilen bisfenol S (BPS)'nin, erkek Wistar albino ratların adrenal bezi üzerindeki toksik etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda 28 adet erişkin erkek rat, rastgele olarak her birinde 7 hayvan olacak şekilde, 4 gruba ayrıldı. Grup I'deki hayvanlara oral gavaj ile günlük olarak çeşme suyu verildi. Grup II'deki hayvanlara oral olarak test kimyasalının çözündüğü bir vehikıl (etanol-zetinyağı karışımı) verildi. Grup III ile IV'deki hayvanlara ise sırasıyla; BPS'nin 5 ve 20 mg/kg/vücut ağırlığı dozları, oral gavaj ile günlük olarak uygulandı. Bütün uygulamalar, 28 gün sonunda sonlandırıldı. Daha sonra ratların adrenal bezleri çıkartıldı ve bazı antioksidan savunma sistem göstergelerinin (malondialdehit (MDA) düzeyi, glutatyon S-transeraz (GST) aktivitesi ve redükte glutatyon (GSH)) analizleri ile histopatolojik incelemeler, gerçekleştirildi. BPS'nin adrenal bezdeki MDA düzeyinde anlamlı artışlara neden olduğu bulundu ve GST aktivitesini en yüksek dozda azalttığı belirlendi. Bununla birlikte, adrenal bez GSH düzeyinin BPS maruziyeti sonrasında, anlamlı değişimler göstermediği bulundu. BPS'nin adrenal korteksin zona fasikulata tabakası hücrelerinde vakuolizasyon artışı ile vakuolar dejenerasyona sebep olduğu gözlendi. Bu çalışmadan elde edilen veriler, BPS'nin adrenal bezde oksidatif stresi uyarabildiğini ve yapısal değişikliğe neden olabildiğini göstermektedir. BPS'nin böbreküstü bezi üzerindeki olumsuz etkileri ve bu etkiler ile ilişkili olarak ortaya çıkacak muhtemel sağlık problemleri göz önünde tutularak, tüketici ürünlerindeki kullanımından kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine toxic effects of bisphenol S (BPS), which is preferred as an alternative instead of bisphenol A in the production of polycarbonate plastics and epoxy resins, on the adrenal glands of male Wistar albino rats. Toward this aim, 28 adult male rats were randomly divided into 4 groups with 7 in each. Group I was given tap water daily via oral gavage. Group II was orally administrated a vehicle (ethanol-olive oil mixture) in which the test chemical was dissolved. Groups III and IV were administrated BPS at doses of 5 and 20 mg/kg of body weight (bw)/day via oral gavage, respectively. All of the treatments were terminated after 28 days. Following this, the adrenal glands were removed and analyses of some antioxidant defense system indicators (malondialdehyde (MDA) level, glutathione S-transferase (GST) activity, and reduced glutathione (GSH) content) and histopathological examinations were performed. The BPS caused significant increases in the MDA level of the adrenal gland and reduced the GST activity at the highest dose. However, the GSH level of the adrenal gland did not show significant changes after exposure to BPS. The BPS caused increased vacuolization and vacuolar degeneration in the zona fasciculata layer cells of the adrenal cortex. The data obtained showed that BPS could induce oxidative stress and cause structural changes in the adrenal gland. The utilization of the BPS in consumer products should be avoided considering the negative effects that it has on the adrenal gland and the possible health problems associated with those impacts.