Bisfenol F'nin erkek ratlarda pankreas üzerindeki toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of toxic effects of bisphenol F on pancreas in male rats
- Tez No: 772464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KAPTANER, DOÇ. DR. ABDULAHAD DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bisfenol F (BPF), epoksi rezinlerin ve polikarbonat plastiklerin üretiminde kullanılan bir bisfenol A (BPA) analoğudur. Son yıllarda yapılan çalışmalar BPF'nin de BPA'ya benzer endokrin bozucu etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, BPF'nin pankreas üzerindeki toksik etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda Wistar albino erkek ratlar, BPF'nin 0, 20, 100 ve 500 mg/kg vücut ağırlığı (v.a.) konsantrasyonlarına, 28 gün boyunca oral gavaj ile maruz bırakıldı. BPF maruziyeti sonrasında, pankreatik Langerhans adacıklarında, vakuolar dejenerasyon gösteren hücrelerin varlığı tespit edildi. Histomorfolojik ölçümler, BPF'nin 100 ve 500 mg/kg v.a. konsantrasyonlarına maruz bırakılan gruplarda, adacık çap ve alan ortalamalarının düştüğünü gösterdi. Ek olarak, adacıklarda immunohistokimyasal olarak boyanan insülin pozitif hücre yüzdesinin, BPF uygulanan bütün gruplarda, anlamlı bir şekilde azaldığı tespit edildi. Serum açlık glukoz, total kan HbA1c ve serum C-peptid ile insülin seviyelerinin, BPF maruziyeti sonrasında anlamlı değişimler göstermedikleri gözlendi. BPF'nin pankreas malondialdehit düzeyi hariç, antioksidan sistem belirteçlerinde (süperoksit dizmutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon-S-transferaz aktiviteleri ve redükte glutatyon içeriği) değişimlere yol açtığı belirlendi. Elde edilen sonuçlar BPF'nin endüstriyel alanlarda BPA yerine güvenilir bir alternatif olarak kullanımına ilişkin, daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bisphenol F (BPF) is a bisphenol A (BPA) analogue that used in the production of epoxy resin and polycarbonate plastics. Studies in recent years have shown that BPF also possesses endocrine disrupting effects similar to BPA. In this study, it was aimed to investigate the toxic effects of BPF on rat pancreas. Toward this aim, male Wistar albino rats were exposed to BPF at concentrations of 0, 20, 100, and 500 mg/kg of body weight (b.w.) via oral gavage for 28 days. After BPF exposure, the presence of cells displaying vacuolar degeneration in the pancreatic Langerhans islets was determined. Histomorphometric measurements demonstrated that averages of the islet diameter and area decreased in the groups exposed to BPF concentrations of 100 and 500 mg/kg of b.w.. In addition, the percentage of immunohistochemically-stained insulin-positive cells in the islets was determined to have diminished significantly at all of the groups exposed to BPF. The levels of serum fasting glucose, total blood HbA1c, serum C-peptide or insulin did not display significant changes after BPF exposure. BPF was determined to cause significant changes in the antioxidant defense indicators (superoxide dismutase-, catalase-, glutathione peroxidase-, glutathione-S-transferase-activities, and reduced glutathione content) of the pancreas, except for the malondialdehyde level. The results obtained herein showed that more attention should be given regarding the usage of BPF instead of BPA as a safe alternative in industrial areas.