9 ve 10. sınıf öğrencilerinin ikinci yabancı dil olarak Almancaya yönelik tutumları
9th and 10th grade students towards German as a second foreign language
- Tez No: 875008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tümdengelim yöntemi kullanılarak öncelikle öğrencilerin demografik özelliklerine göre değerlendirilmiş ve ardından yabancı dil olarak Almancaya yönelik tutumları ilgili değişkenlere göre ele alınmıştır. Erkek öğrencilerin Almanca dersine yönelik tutumlarının kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. 9. sınıftaki öğrencilerin, 10. sınıftakilere göre Almanca dersine yönelik tutumlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. İlköğretimde Almanca dersi almamış olan öğrencilerin, almış olanlara göre Almanca dersine yönelik tutumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin bulundukları lise türü, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre Almanca dersine yönelik tutum düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Using the deductive method, the students were initially evaluated based on their demographic characteristics, and then their attitudes towards German as a foreign language were examined according to relevant variables. It was found that male students had higher attitudes towards German lessons compared to female students. Students who had not taken German lessons in primary education had higher attitudes towards German lessons compared to those who had taken them. No significant difference was found in the attitudes towards German lessons based on the type of high school or the education levels of the parents.