Kütahya'da Şeyh Bahşi Tekkesi, Şeyh Evi rekonstrüksüyonu
Sheikh Bahsi Lodge in Kutahya, reconstruction of the Seyh House
  1. Tez No: 875026
  2. Yazar: EBRU BAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM NUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tez, Şeyh Bahşi Tekkesi ve bünyesinde bağlı bulunan Şeyh Evi'nin rekonstrüksiyon sürecini inceleyen bir araştırmaya odaklanmaktadır. Literatür taraması, tasavvuf, kültürel mirasın korunması ve restorasyon alanlarındaki temel kavramları içerir. Çalışmanın temel amaçları arasında, Şeyh Bahşi Tekkesi'nin tarihî öneminin vurgulanması, yıkılan Şeyh Evi'nin restorasyon sürecinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve bu sürecin toplumsal ve kültürel etkilerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Araştırma, arşiv çalışmaları, alan araştırması, gözlem, röportajlar, literatür taraması gibi çeşitli veri toplama yöntemlerini içerir. Bulgular bölümü, Şeyh Bahşi Tekkesi'nin tarihçesi, Şeyh Evinin yıkılış süreci ve Şeyh Evi rekonstrüksiyonunun ayrıntılı bir analizini sunar. Restorasyon sürecinde alınan mimari kararlar, kaynak kullanımı ve toplumsal etkiler ele alınır. Sonuçlar, restorasyonun başarıları, zorlukları ve kültürel mirasın korunmasına katkıları üzerine bir değerlendirmeyi içerir. Bu çalışmanın, Şeyh Bahşi Tekkesi'nin kültürel mirasının sürdürülmesi ve restorasyon sürecinin toplum üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına önemli katkılar sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on researching the reconstruction process of the Şeyh Bahşi Lodge and its associated Sheik House. The literature review encompasses fundamental concepts in Sufism, cultural heritage preservation, and restoration fields. The primary objectives of the study include emphasizing the historical significance of Şeyh Bahşi Tekke, thoroughly examining the restoration process of the collapsed Şeyh Evi, and evaluating its societal and cultural impacts. The methodology of the research involves various data collection methods such as archival studies, field research, observation, interviews, and literature review. The findings section presents a detailed analysis of the history of Şeyh Bahşi Lodge, the process of the collapse of Sheik House, and the reconstruction of Sheik House. Architectural decisions made during the restoration process, resource utilization, and societal impacts are discussed. The results include an assessment of the successes, challenges, and contributions to the preservation of cultural heritage through restoration. The study concludes that it significantly contributes to the understanding of sustaining the cultural heritage of Şeyh Bahşi Lodge and the societal impacts of the restoration process.