Liberal eleştiriler ışığında Charles Taylor'ın çokkültürcülük anlayışının incelenmesi
An analysis of Charles Taylor's conception of multiculturalism in light of the liberal critiques
  1. Tez No: 875031
  2. Yazar: FATIMA ZEHRA ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAŞGETİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çokkültürcülük tartışmaları, kültürel anlamda heterojenleşen toplumlar ve bireyin değişen anlamı ile giderek önem kazanmıştır. Eşitliğin farklı kimliklerin göz ardı edilerek oluşturulduğu klasik liberalizm yaklaşımı, küreselleşen dünyanın çokkültürlü toplumları için yetersiz bulunmaya başlanmış, bu da alternatif bir eşitlik arayışı olan çokkültürcülüğü tartışma sahasına çıkarmıştır. Konu çerçevesinde birçok farklı düşünür yazına farklı perspektiflerden katkılarda bulunmuş ve çokkültürcülük, siyaset bilimi literatürü içerisinde giderek önem kazanan bir alan haline gelmiştir. Bu bağlamda tez, çokkültürcülük yazını içerisinde önemli bir yere sahip olan Charles Taylor'ı merkezine alır. Çokkültürcülük literatürüne tanınma ihtiyacı, değer önvarsayımı ve farklılıklar politikası gibi kavramlarla önemli katkılarda bulunan Taylor, farklılıklar neden tanınmalıdır, kültür birey için neden önemlidir, çokkültürcülük ve liberalizm arasındaki sınır nerede olmalıdır gibi konularda da önemli tartışmalar sürdürür. Bununla birlikte, daha geniş ve kapsamlı bir değerlendirme yapabilmesi için düşünürün çokkültürcülük yaklaşımına getirilen eleştiriler de analiz kapsamına alınmıştır. Böylelikle Taylor'ın çokkültürcülük yaklaşımı tek bir perspektif üzerinden aktarılmış olmak yerine, eleştirel bir perspektif bağlamında da değerlendirilmiş olacaktır. Tezin amacı, Taylor'ın çokkültürcülük yaklaşımını ve idealize ettiği çokkültürlü toplum modelini değerlendirmek olup, bunun yanında söz konusu modelin liberalizmle olan ilişkisi de bulunmaya çalışılacaktır. Tez, nitel bir çalışma olması sebebiyle araştırmanın amacına hizmet edecek şekilde metin analizi ve literatür taraması yöntemiyle yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism debates have gained importance with the changing meaning of the individual and societies that are culturally heterogeneous. The classical liberalism approach, in which equality is created by ignoring different identities, has begun to be found insufficient for the multicultural societies of the globalizing world, and this has brought multiculturalism, which is an alternative search for equality, into the field of discussion. Charles Taylor, who made important contributions to the multiculturalism literature with concepts such as the need for recognition, the presupposition of values and the policy of differences, also maintains important discussions on issues such as why differences should be recognized, why culture is important for the individual, and where the border between multiculturalism and liberalism should be. However, criticisms of the thinker's multiculturalism approach were also included in the analysis in order to make a broader and more comprehensive evaluation. Thus, Taylor's approach to multiculturalism will be evaluated in the context of a critical perspective, rather than being conveyed through a single perspective. The aim of the thesis is to evaluate Taylor's multiculturalism approach and idealized multicultural society model, and besides, the relationship between this model and liberalism will be tried to be found. Since the thesis is a qualitative study, it was written by text analysis and literature review method to serve the purpose of the research.