Evcil hayvan sahibi olan ve olmayan bireylerin evcil hayvanlara bağlanma, aile iklimi ve aile aidiyetinin incelenmesi
Examination of pet attachment, family climate and family belonging of individuals with and without pets
  1. Tez No: 875081
  2. Yazar: GAMZE İRDELEYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, evcil hayvan sahibi olan bireylerin evcil hayvanlarına bağlanma, aile iklimi ve aile aidiyeti arasındaki ilişkiyi ve evcil hayvan sahibi olan-olmayan bireylerin aile iklimi ile aile aidiyeti arasındaki farklılığı incelemektir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş aralığındaki evcil hayvanı olan 148 kadın ve 48 erkek katılımcı ile evcil hayvan sahibi olmayan 134 kadın ve 75 erkek katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verileri, evcil hayvanı olan ve olmayan tüm katılımcılara demografik değişkenlerin ele alındığı Kişisel Bilgi Formu, Aile İklimi Ölçeği ve Aile Aidiyeti Ölçeği uygulanarak elde edilmiştir. Evcil hayvanı olan katılımcılara ayrıca Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği ve sadece evcil hayvanlarla ilgili bilgilerin ele alındığı Kişisel Bilgi Formundaki bölüm uygulanarak veriler toplanmıştır. Normallik varsayımını karşılayan veri setinin analizinde ilişkiselliği belirlemek için pearson korelasyon analizi, farklılıkların ve değişkenlerin demografik özellikler açısından analizi için T-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; evcil hayvanlara bağlanma, aile iklimi ve aile aidiyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Evcil hayvan sahibi olan ve olmayanların aile iklimi ve aile aidiyeti düzeyleri anlamlı olarak farklılık göstermemektedir. Tüm katılımcıların aile iklimi ve aile aidiyeti arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Evcil hayvanı olan kadınların evcil hayvanlarına bağlanmalarının erkeklere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Evcil hayvan sahibi olmanın algılanan aile iklimi ve aidiyeti üzerinde anlamlı farklılık yaratmadığı sonucuna ulaşılsa da araştırmamız evcil hayvanların aile sistemine etkileri ile ilgili alan çalışmalarına yol göstermesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the attachment to pets, family climate and family belonging of individuals who own pets and the difference between the family climate and family belonging of individuals who own and do not own pets. The sample of the research consists of 148 female and 48 male participants who own pets and 134 female and 75 male participants who do not own pets and are between the ages of 18-65 living in Turkey. The research data was obtained by applying the Personal Information Form which covers demographic variables, Family Climate Scale and Family Belongingness Scale, to all participants with or without pets. Data were also collected by applying the Lexington Pet Attachment Scale and the section in the Personal Information Form that only covers information about pets to participants who own pets. The data set that met the assumption of normality was used to analyze Pearson correlation analysis to determine the correlations, independent sample T-test was used to determine the differences, T-test and one-way ANOVA were used to analyze the variables in terms of demographic variables. According to the research findings, no significant relationship was found between attachment to pets, family climate and family belonging. The family climate and family belonging levels of pet owners and non-pet owners do not differ significantly. A positive significant relationship was found between the family climate and family belonging of all participants. It has been found that women who own pets have higher attachment levels to their pets than men. Although it was concluded that owning a pet does not make a significant difference on the perceived family climate and belonging, our study is important in terms of guiding field studies on the effects of pets on the family system.