Bir sosyal pazarlama aracı olarak kitlesel fonlama sistemi: Bağış temelli kitlesel fonlamada destekçilerin motivasyonu
Crowdfunding system as a social marketing tool: Supporter motivation in donation-based crowdfunding
- Tez No: 875082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT EKİCİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında, bağış temelli kitlesel fonlamada destekçilerin motivasyonlarını sosyal pazarlama perspektifiyle incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, Türkiye'deki bağış temelli kitlesel fonlama projelerine katılan bireylerin demografik profilleri, bağış yapma eğilimleri ve motivasyon faktörlerini analiz ederek önemli bulgular sunmaktadır. Araştırma yöntemi olarak, nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve kolayda örnekleme yöntemiyle çevrimiçi anket yapılarak 421 katılımcıya ulaşılmıştır. Anketler, katılımcıların bağış yapma motivasyonlarını ve kitlesel fonlama projelerine olan ilgilerini ölçen sorulardan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizi için frekans-yüzde tabloları ve tek yönlü MANOVA tekniğine başvurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların bağış yapma motivasyonları arasında sosyal ve manevi tatmin duygusu ön plana çıkmaktadır. Katılımcıların büyük bir kısmı, bağış yaparak insanlara yardım etmek ve manevi tatmin duygusuna ulaşmak amacıyla finansal destek sağlamaktadır. Ayrıca, katılımcılar proje tanıtımı ve bilgilendirmeler konusunda da duyarlıdır; sosyal medya haberleri, reklamlar ve broşürler katılımcıların projelere olan ilgisini artırmaktadır Katılımcılar, proje girişimcisinin yetenekli, yenilikçi ve tecrübeli olmasını ön planda tutmakta, kitlesel fonlama platformunun güvenilirliğine ve kişisel bilgilerin gizliliğine büyük önem vermektedir. MANOVA sonuçlarına göre, cinsiyet, yaş ve bağış yapma durumu bu boyutları önemli ölçüde etkilerken, gelir ve eğitim düzeylerinin etkisi anlamlı bulunmamıştır. Bu bulgular, bağış temelli kitlesel fonlama projelerinin başarı oranını artırmak için sosyal sorumluluk, etkili tanıtım stratejileri ve güvenilir platformların önemini göstermektedir. Araştırma bulguları, topluma katkı sağlama isteğinin bağış yapma motivasyonunda önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the motivations of supporters in donation-based crowdfunding from a social marketing perspective. The research provides important findings by analyzing the demographic profiles, donation tendencies and motivational factors of individuals participating in donation-based crowdfunding projects in Turkey. As a research method, quantitative research method was used and 421 participants were reached by conducting an online survey using convenience sampling method. The questionnaires consisted of questions measuring the participants' motivation to donate and their interest in crowdfunding projects. Frequency-percentage tables and one-way MANOVA technique were used for the obtained data. According to the results of the research, social and spiritual satisfaction come to the forefront among the participants' motivations for donation. The majority of respondents provide financial support to help people and achieve a sense of spiritual fulfillment through donations. Respondents are also sensitive to project promotion and information; social media news, advertisements and brochures increase their interest in projects. Participants prioritize the talent, innovation and experience of the project entrepreneur and attach great importance to the reliability of the crowdfunding platform and the confidentiality of personal information. According to MANOVA results, gender, age and donation status significantly affect these dimensions, while income and education levels have no significant effect. These findings show the importance of social responsibility, effective promotion strategies and trusted platforms to increase the success rate of donation-based crowdfunding projects. Research findings reveal that the desire to contribute to society plays an important role in motivation to donate.