Mimari yapılarda geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinin kullanımının incelenmesi
Investigation of recycled structural materials applied on architectural buildings
- Tez No: 875104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MAÇKA KALFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezin amacı geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinin mimari yapılarda kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak ve konu ile ilgili toplumsal bilincin artmasına katkı sağlamaktır. Bu amaç için tezde geri dönüştürülmüş yapı malzemeleri ile ilgili kapsamlı bir literatür analizi gerçekleştirilerek dünyadaki ve Türkiye'deki durum saptanmıştır. Sonraki aşamada geri dönüştürülmüş yapı malzemeleri ile inşa edilmiş yapılar, belli kriterlere göre analiz edilmiştir. Son aşamada literatür ve inşa edilmiş örnek yapıların incelenmesinden elde edilen veriler kullanılarak akademisyen, alanında uzman kişiler ve bina kullanıcılarından oluşan 80 kişilik 3 örneklem grubuna anket yapılmıştır. Anket çalışmasından elde edilen veriler kullanılarak Türkiye'deki durum tespit edilmeye çalışılmıştır. Literatür, yapı analizleri ve anket çalışmasından elde edilen sonuçlardan faydalanılarak konu ile ilgili bir yol haritası oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda, Türkiye'de geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinin kullanımının arttırılmasının önündeki en büyük engelin, konu ile ilgili toplumsal bilincin henüz yeterince oluşmaması olarak görülmüştür. Bu bilincin arttırılması için şüphesiz kamu ve özel sektör kurumlarının koordinasyon içinde çalışması, akademisyenlerin konu ile ilgili yaptıkları çalışma sayılarını arttırması ve konu ile ilgilenen tüm uzmanlarla birlikte toplumda bu malzemeler ile inşa edilmiş yapıların tanıtılması gereklidir. Toplumsal bilincin oluşturulması ile geri dönüştürülmüş yapı malzemeleri ile yapılmış yapı sayısında artış görüleceği ve bu artışın çevresel açıdan büyük fayda sağlayacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to ensure the widespread use of recycled building materials in architectural structures and to contribute to increasing social awareness on the subject. For this purpose, a comprehensive literature analysis about recycled building materials was carried out then the situation in the world and Turkey was determined. In the next stage, buildings with recycled building materials were analyzed according to certain criteria. In the final stage, a survey was conducted to 3 groups of 80 people, consisting of academicians, experts in the field and building users, using the data obtained from the literature and building analyses. The situation in Turkey was tried to be determined by using the data obtained from the survey. A road map on the subject was prepared by using the results obtained from the literature, building analysis and survey study. It has been concluded that the biggest obstacle to increasing the use of recycled building materials in Turkey is that social awareness on this issue has not yet been formed sufficiently. To increase awareness over the subject, it is necessary for public and private sector to work with coordination, for academics to increase the number of studies on the subject, and for all experts in the relevant field to introduce buildings built with these materials to society. With the increased of social awareness, the number of buildings built with recycled building materials will increase and this increase will provide great environmental benefits.