İrritabl bağırsak sendromlu hastalarda stres topunun etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of stress ball in patients with irritable bowel syndrome
- Tez No: 875103
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KIYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastroenteroloji, Hemşirelik, Gastroenterology, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İrritabl Bağırsak Sendromlu Hastalarda Stres Topunun Etkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırma irritabl bağırsak sendromlu hastalarda stres topunun semptom şiddeti, yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ve strese etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü bu çalışma Erzurum Şehir Hastanesi gastroenteroloji polikliniğinde İBS tanısı ile izlenen 27 müdahale, 28 kontrol olmak üzere toplam 55 hastada yapıldı. Müdahale grubundaki hastalar 4 hafta boyunca her gün 10 dakika stres topunu uyguladılar. Araştırma verilerinin toplanmasında hasta bilgi formu, İrritabl Bağırsak Sendromu Semptom Şiddet skoru, Depresyon-Anksiyete-Stres skalası ve İrritabl Bağırsak Sendromu Yaşam Kalitesi ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Pearson kikare, bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni Düzeltmesi kullanıldı. Etki büyüklüğünün değerlendirilmesinde ise Cramer's V ve Cohen d kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effects of Stress Ball in Patients with Irritable Bowel Syndrome Aim: This study was conducted to evaluate the effects of stress ball on symptom severity, quality of life, depression, anxiety and stress in patients with irritable bowel syndrome. Material and Method: This randomised controlled study was conducted in a total of 55 patients (27 in the intervention group and 28 in the control group) who were followed up in the gastroenterology outpatient clinic of Erzurum City Hospital with the diagnosis of IBS. Patients in the intervention group used the stress ball for 10 minutes every day for 4 weeks. Patient information form, Irritable Bowel Syndrome Symptom Severity score, Depression-Anxiety-Stress scale and Irritable Bowel Syndrome Quality of Life scale were used to collect the data. Pearson chi-square, Independent sample-t test, Paired sample t-test, Repeated-measures ANOVA and Bonferroni correction were used to evaluate the data. Cramer's V and Cohen's d were used to evaluate the effect size.