Path guiding method for wavefront path tracing: A memory-efficient approach for gpu path tracers
Cephe bazlı yol izleme teknikleri için yol rehberliği yöntemi: Grafik işlemci tabanlı yol izleyicileri için bellek verimliliği sağlayan bir yaklaşım
- Tez No: 875113
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, cephe bazlı yol izleyicileri için bir yol yönlendirme algoritması öneriyoruz. Cephe bazlı yol izleyiciler öncelikle Grafik İşleme Birimlerinde (GPUlar) uygulandığından; önerilen yol yönlendirme yöntemi de Grafik İşlemcilerinin yeteneklerini ön plana çıkaracak şekilde ve aynı zamanda gerekli olan hiyerarşik veri yapısı kullanımını ve bellek gereksinimlerini azaltmayı amaçlamaktadır. Bunu başarmak için, tek bir küresel seyrek voksel barındıran sekizli ağac (SVO) tabanlı veri yapısında yalnızca giden ışınımı (radyant çıkış) depolayan bir dalga cephesi yol yönlendirme algoritması öneriyoruz. Işınları yönlendirmek için gereken olasılık yoğunluk fonksiyonları, bu veri yapısı kullanılarak simulasyon sırasında oluşturulur. Olasılık alanının anında oluşturulması, en yeni grafik işlemcilerin ışın izleme donanımı kullanılarak pratik hale getirilmiştir. Ayrıca, önerilen yaklaşım, diğer son teknoloji yol yönlendirme tekniklerine kıyasla kalıcı bellek gereksinimlerini önemli ölçüde azaltır. Karşılaştırmalar, son teknoloji tekniklere kıyasla benzer sonuçları korurken, daha az bellek gerektirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a path guiding algorithm to be incorporated into the wavefront style of path tracers. As the wavefront technique of path tracers is primarily implemented on Graphics Processing Units (GPUs), the proposed method aims to leverage the capabilities of GPUs while reducing the hierarchical data structure usage and memory requirements necessary for path guiding methods. To achieve this, we propose a wavefront path guiding algorithm that only stores the outgoing irradiance (radiant exitance) on a single global Sparse Voxel Octree (SVO) data structure. Probability density functions required to guide the rays are generated on-the-fly using this data structure. The on-the-fly generation of the probability field is made practical by utilizing the ray-tracing hardware of the latest GPUs. Furthermore, the proposed approach significantly reduces the persistent memory requirements compared to other state-of-the-art path guiding techniques. Comparisons suggest that the proposed method requires less memory while maintaining similar results compared to the state-of-the-art techniques.