I. Dünya Savaşı'nda İzmir'e yapılan saldırılar ve İzmir Savunması
Attacks on Izmir and defence of Izmir During World War I
- Tez No: 875114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Birinci Dünya Savaşı, 1914-1918 yılları arasında cereyan etmiş ve milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş büyük bir savaştır. Uluslararası arenada yeni güçlerin belirmesi ve düzenin bozulması sonucunda meydana gelen bu savaş, altı yüz yıldan fazla varlığını sürdüren Osmanlı Devleti'nin yıkılışına giden süreci hızlandırmıştır. Bu savaşta İtilaf donanması, Almanya ile müttefik olan Osmanlı sularında işgal girişimlerinde bulunmuştur. Bu girişimlerden birisi de İzmir'in ablukasıdır. İzmir, Mart 1915'te bombalanmıştır. Ancak Osmanlı Devleti, İzmir'in işgal edilme olasılığını hesaplamış ve birtakım tedbirler almıştır. Alınan caydırıcı tedbirler sayesinde, İzmir, İtilaf donanması tarafından bombalansa da işgal edilememiştir. 18 Mart 1915 tarihindeki Çanakkale Deniz Savaşı öncesinde böyle bir girişim dikkat çekicidir. Düşman donanmasınca, İzmir'in abluka altına alınarak Çanakkale'de daha etkili bir manevra yapmayı amaçladıklarını söylemek mümkündür. İzmir'in bombalanması ve abluka altına alınması hem Çanakkale Muharebeleri hem de İstanbul'un işgali açısından önemlidir. Zira Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan altı ay sonra 15 Mayıs 1919'da İngiliz destekli Yunanların İzmir'i işgal etmesi, İzmir'in tarihî ve stratejik açıdan önemli olduğunu ispatlamaya kâfidir.
Özet (Çeviri)
The First World War was a large-scale war that took place between the years of 1914 and 1918 and caused the death of millions of people. This war, which resulted in the emergence of new powers and the disruption of order in the international arena, accelerated the process leading to the collapse of the Ottoman Empire, which had existed for more than six hundred years. In this war, the fleet of Allies attempted to invade Ottoman waters, who was in alliance with Germany. One of these attempts is the siege of Izmir. Izmir was bombed in March 1915. However, the Ottoman Empire calculated the possibility of the invasion of Izmir and took some measures. Thanks to the deterrent measures taken, Izmir could not be occupied even if it was bombed by the fleet of Allies. Just before the Battle of Çanakkale on March 18, 1915, this kind of an attempt was quite remarkable. It is possible to say that when the enemy fleet blockaded Izmir, they intended to make a more effective maneuver in Çanakkale. The bombing and siege of Izmir is important in terms of both the Battle of Çanakkale and the occupation of Istanbul. The fact that the British-backed Greeks occupied Izmir on May 15, 1919, six months after the Armistice of Mudros, is enough to prove that Izmir was historically and strategically important.