Son Posta Gazetesi'ne göre İkinci Dünya Savaşı'nda İngiltere
According to Son Post Newspaper, England in the Second World War
- Tez No: 875112
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN UCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İkinci Dünya Savaşı, 1939-1945 yılları arasında meydana gelen, onlarca ülkenin savaştığı, on milyonlarca insanın öldüğü, insanlık tarihinin en önemli savaşlarından biridir. İngiltere savaşın başından sonuna kadar savaşın içerisinde yer almıştır. Naziler neredeyse bütün Avrupa'yı işgal ettiklerinde ayakta kalan tek devlet İngiltere olmuştur. İstila tehlikesiyle karşı karşıya kalan İngiltere, Churchill'in liderliği etrafında birleşmiş ve Nazi tahakkümüne boyun eğmemiştir. Yıldırım Harbi'ni kusursuzca uygulayan, haftalar içerisinde Fransa, Polonya gibi büyük ülkeleri tamamen işgal eden Almanya ilk defa Britanya Savaşı'nda, İngilizler tarafından durdurulmuştur. İngiltere, Mihverlerin, Kuzey Afrika'yı tamamen ele geçirme girişimlerine de engel olmuştur. Sovyetler Birliği savaşa girdikten sonra İngiltere derhal malzeme ve teçhizat yardımına başlamıştır. İngiltere, özellikle Alman-Sovyet savaşının başında, Sovyetler Birliği'ni maddi ve manevi olarak desteklemiş, Sovyetler Birliği'nin direnmesine katkı sağlamıştır. İngiltere, Ödünç verme ve Kiralama Kanunu'nun çıkmasında da etkili olmuştur. Bu kanun sayesinde devasa Amerikan kaynakları Müttefiklere aktarılmıştır. Ayrıca İngiltere, Amerika'nın savaşa girmesinde de etkili olmuştur. Amerika savaşa girdikten sonra Müttefikleri hem malzeme açısından desteklemiş hem de Avrupa'ya milyonlarca asker göndererek Müttefiklerin zafere ulaşmasında önemli rol oynamıştır. Bu çalışmada, İkinci Dünya Savaşı'nın en önemli figürlerinden İngiltere'nin savaş sürecinin ulusal ölçekli bir gazete olan Son Posta gazetesine nasıl yansıdığı akademik literatür kullanılarak, bilimsel olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son Posta gazetesinin ilgili sayıları doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
World War II is one of the most important wars in human history, which took place between 1939 and 1945, in which dozens of countries fought and tens of millions of people died. England took part in the war until the end of the war. When the Nazis occupied almost all of Europe, England was the only state left standing. Faced with the danger of invasion, England united around Churchill's leadership and did not submit to Nazi domination. Germany, which implemented the Lightning War flawlessly and completely occupied large countries such as France and Poland within weeks, was stopped by the British for the first time in the Battle of Britain. Britain also prevented the Axis attempts to completely take over North Africa. After the Soviet Union entered the war, Britain immediately began providing material and equipment assistance. Especially at the beginning of the German-Soviet conflict, Britain supported the Soviet Union both materially and morally, contributing to its resistance efforts. Britain also played a significant role in the passage of the Lend-Lease Act, through which vast American resources were transferred to the Allies. Additionally, Britain influenced America's entry into the war. After America joined the war, it supported the Allies both in terms of material aid and by sending millions of troops to Europe, playing a crucial role in the Allies' victory. In this study, an attempt has been made to scientifically explore how the war efforts of England, one of the most significant elements of World War II, were portrayed in the national newspaper Son Posta, using academic literature. The relevant issues of Son Posta newspaper were examined through the method of document analysis.