Characterization and enhancement of antibacterial diamond like carbon (DLC) nano films against Mycobacterium chimaera
DLC (Elmas Benzeri Karbon) filmlerin 'Mycobacterıum chımaera' bakterisine karşı anti bakteriyel özelliklerinin incelenmesi ve geliştirilmesi
- Tez No: 875118
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAN BEK, DR. ELİF APAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı RF-PECVD tekniği kullanılarak medikal çelik alttaşlar üzerine kaplanan DLC (Elmas Benzeri Karbon) nano filmlerin“Mycobacterium chimaera”bakterisine karşı anti bakteriyel özelliklerinin araştırılmasıdır. Yakın geçmişte ortaya çıkan ve günümüzde giderek daha sık rastlanılan“Mycobacterium chimaera”bakterisi kaynaklı problemler özellikle kalp/akciğer operasyonlarında önemli bir sorun olmaya başlamıştır. Bu operasyonlarda yardımcı bir araç olarak kullanılan ısıtma soğutma birimi (HCU) yüzeyleri ve bağlı ekipman bu bakterinin etrafa yayılması için uygun birer kuluçka yeri olmaktadır. Bu çalışmada radyo frekans ile oluşturulan plazma destekli CVD tekniği ile medikal çelik yüzeyler üzerine kaplanan DLC ince filmlerin yapışma engelleyici, temas aktif ve biyosit anti bakteriyel özellikleri“Mycobacterium chimaera”bakterisine karşı kullanılmış olup, sonuçlar karakterize edilerek ve diğer yüzey özellikleri ile birlikte optimum anti bakteriyel özellikler elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
DLC (Diamond-Like Carbon) thin films which are synthesized by RF-PECVD on medical grade steel substrates will be evaluated in terms of its antibacterial properties against to Mycobacterium chimaera. In the world of health, cardiac surgery infection caused by the Mycobacterium chimaera is becoming an increasingly important emerging problem. Heater Cooler Units (HCU's) which is an essential tool used for cardiac surgeries and also other issued equipment are contaminated by Mycobacterium chimaera. This is one of the critical problems that should be solved with appropriate technics/methods. Diamond Like Carbon (DLC) nano films are good candidates as an antibacterial coating on the critical surfaces. Due to its unique tribological, physical and mechanical surface properties, DLC films can combine three important antibacterial leading characteristics in its body; these are namely anti-adhesive, contact active and biocide release characteristics. One of the aims of this study is to search, characterize and enhance the antibacterial properties of DLC on medical tools and together with optimum surface properties.