Investigation of long-term changes and variations of the symbiotic star R aquarii and it's jets
Simbiyotik yıldız R aquarıı ve jetlerinin uzun dönemli değişim ve varyasyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 875123
  2. Yazar: HAVVA BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÖLEN BALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Simbiyotik yıldızlar tipik olarak bir beyaz cüce ve bir Mira de ̆gi ̧seni ya da bir dev yıldızdan olu ̧san ikili sistemlerdir. R Aqr, farklı dalgaboylarında incelenmi ̧s olan bir Mira ve bir beyaz cüceden olu ̧san iyi bilinen bir simbiyotik sistemdir. Bu sistem bazı dönemlerde iki kutuplu jet akı ̧slarına sahiptir. Bu tez, X-ı ̧sınlarında jetlerin yapısı ve sistemin kendisi üzerine kapsamlı bir çalı ̧sma sunmaktadır. Be ̧s yılı kapsayan Chandra ar ̧siv verileri, jetleri ve merkezi kayna ̆gı hem uzamsal hem de spektral özellikler açısından ara ̧stırmak için kullanıldı. Spektral analizde, merkezi kayna ̆gı ve çevresini anlamak için iki farklı bile ̧sik model kullanıldı. Sistemi daha iyi anlamak için 2000, 2003 ve 2005 yıllarında alınan veriler kullanılarak önceki Chandra analizleri ile kar ̧sıla ̧stırmalar yapıldı. Bu, sistemin geçmi ̧sinin yakla ̧sık yirmi yılını kapsamaktadır. Jetlerin X-ı ̧sını emisyonu a ̆gırlıklı olarak 1 keV'nin altındaki yumu ̧sak X-ı ̧sınlarında gözlenmekte ve kısa zaman ölçeklerinde ≈ 2 - 3 yıl X-ı ̧sını emisyonlarında azalma gibi de ̆gi ̧simler sergilemektedir. Zaman içinde, sistem morfolojisinde ≈ 6“'den ≈ 3”'ne kadar belirgin de ̆gi ̧siklikler tespit edilmi ̧stir. Sonuç olarak, bu çalı ̧sma X-ı ̧sınlarında bu dinamik sistemin yapısının ve davranı ̧sının daha ayrıntılı bir ̧sekilde anla ̧sılmasına katkıda bulunmu ̧stur.
Özet (Çeviri)
Symbiotic stars are binary systems that typically comprise a white dwarf and a Mira-type variable or a giant star. R Aquarii is a well-known symbiotic system, consisting of a Mira and a white dwarf, which has been studied over the entire electromagnetic spectrum. This system has bipolar jet outflows in some periods. This thesis presents a comprehensive study of the structure of the jets and the system itself in X-rays.Chandra archival data, covering five years, was used to investigate jets and the central source in terms of both spatial and spectral characteristics. In spectral analysis, two different composite models were used to understand the central source and its surroundings. To gain a deeper understanding of the system, comparisons were made with previous Chandra analyses, using data taken in 2000, 2003, and 2005. This encompasses approximately two decades of the system's history.The X-ray emission of jets is predominantly observed in soft X-rays below 1 keV and exhibits variations on short timescales ≈ 2 - 3 years, such as a decrease in X-ray emission. Over time, distinct changes in the system morphology from ≈ 6“ to 3”were identified. In conclusion, this study has contributed to a more detailed understanding of the structure and the behavior of this dynamical system in the X-rays.