Özel yetenekli öğrencilerin okula uyumu konusunda öğrencilerin ve ebeveynlerinin görüşleri
Opinions of students and parents on the adaptation of gifted students to school
- Tez No: 875122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı Bilim ve Sanat Merkezi'ne gitmekte olan üstün yetenekli 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin okula uyum durumlarını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda mevcut araştırma, nitel araştırma türlerinden biri olan durum çalışması niteliğini taşımaktadır. Araştırmada Yenimahalle Bilim ve Sanat Merkezi'ne devam etmekte olan her iki sınıf düzeyinden üstün yetenekli tanısı almış 15'er öğrenciyle ve onların ebeveynleriyle görüşülmüştür. Katılımcılar araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Toplamda 60 katılımcı ile yürütülen bu çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler içerik analizi ile deşifre edilmiştir. Araştırmanın verilerine göre, mevcut eğitim sisteminin üstün yetenekli öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve üstün yetenekli öğrencilerin okula uyum sağlamada bazı sosyal, duygusal ve akademik sorunlar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Belirlenen bu sorunlar ise öğrencilerin; akranlarıyla aralarındaki seviye farkı, derslerde sıkılmaları, akranları tarafından zorba davranışlara maruz kalmaları, okul yerine BİLSEM'e gitmeyi istemeleri, sınıf mevcutlarını çok bulmaları, ödev yapmayı ve yazı yazmayı sevmemeleri gibi sorunlardır. Üstün yetenekli öğrencilerin yaşadıkları sorunlar ve uyum problemlerinin belirlenmesinin bu çocuklara yönelik eğitim stratejilerini geliştirmek ve potansiyellerini desteklemek için oldukça büyük önem arz ettiği görülmüştür. Araştırma bulguları, ilişkili olduğu amaç doğrultusunda ilgili alanyazın kapsamında tartışılmıştır. Bu çalışmanın, üstün yetenekli çocukların okula uyumları konusunda çalışma yapmak isteyen araştırmacılar için yeni bir bakış açısı kazandıracağı ve ilerideki araştırmalar için bir zemin oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the school adaptation status of gifted 2nd and 3rd-grade students attending the Science and Art Center. For this purpose, the current research has the nature of a case study, one of the qualitative research types. The study interviewed 15 students from both grade levels who were diagnosed as gifted and attending Yenimahalle Science and Art Center and their parents. Participants participated in the research voluntarily. In this study, which was conducted with 60 participants, data were collected using a semi-structured interview technique. The data obtained in the study was deciphered by content analysis. According to the research data, it was concluded that the current education system cannot meet the educational needs of gifted students and that gifted students experience some social, emotional, and academic problems adapting to school. These identified problems are; Problems such as the level difference between them and their peers, being bored in classes, being exposed to bullying behavior by their peers, wanting to go to BİLSEM instead of school, finding the class size to be significant, and not liking doing homework and writing. It has been seen that determining the problems and adaptation problems experienced by gifted students is of great importance in developing educational strategies for these children and supporting their potential. The research findings were discussed within the scope of the relevant literature and aligned with the relevant purpose. It is thought that this study will provide a new perspective for researchers who want to study the adaptation of gifted children to school and may form a basis for future research.