الصلح السياسي بين المسلمين في الفقه الإسلامي
İslam Hukukunda Müslümanlar arasında siyasi uzlaşı
- Tez No: 875131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Şer'i ölçüler üzerine bina edilmiş siyasi sulh, Müslümanlar arasında oluşan çatışma ve anlaşmazlıkların önlenmesine veya çözüme kavuşturulmasına katkı sağlayan önemli vesilelerden biridir. Bu çalışma, siyasi sulh kavramından maksadın ne olduğunu açıklamayı, İslamiyet'in teşvik ettiği ve âlimlerin sulh çeşitlerinden biri olarak ele aldığı siyasi sulhun meşruiyetini ispat etmeyi hedeflemektedir. Ayrıca bu çalışma, siyasi sulhun akit türlerinden bir akit olmasından ötürü bu akdin rükünlerinin olduğunu ve söz konusu sulhun adil ve sürdürülebilir bir uzlaşma meydana getirebilmesi için şer'i ölçüler çerçevesinde kendine özgü ölçülerinin olduğunu kanıtlamayı hedeflemektedir. Araştırmacının araştırmak istediği araştırma problemi işte budur. Araştırmacı, tümevarım metodunu kullanarak siyasi sulhun sulh türlerinden biri olduğu, siyasi meselelere özgü olduğu, bu sulhu ikame ederken yetkinliğin gerekliliği hakkında hususi nasların bulunduğu, âlimlerin bunun ölçülerini tartıştığı ve fıkıh kitaplarında bunun meselelerine yer verdiği sonucuna varmıştır. Yine bu sulh çeşidinin, sulh elçisi, taraflar, sulh yeri ve sulh biçiminden oluşan dört rüknünün bulunduğunu, bu rükünlerin belli kurallarının bulunduğunu ve bu sulh, şartları ve rükünleriyle doğru bir şekilde ikame edildiğinde taraflara akde uyma yükümlülüğü getireceği ve çalışmada belirlenen haller dışında taraflardan birinin bu akdi feshetmesinin caiz olmadığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Political reconciliation based on legal controls is considered one of the means that would contribute to ending disputes and conflicts among Muslims or preventing them. This paper aims to clarify what is meant by political reconciliation and to prove its legitimacy as it is one of the types of reconciliation that scholars spoke about, and Islamic law urged. The message aims also to prove that political reconciliation has pillars since it is a type of contract, and that political reconciliation has regulations that control its pillars through legal controls. So that political reconciliation would have an impact in creating just and sustainable reconciliation, and this is the problem of the study that the researcher wanted to focus on. By using the inductive approach, the researcher concluded that political reconciliation is one of the types of reconciliation, that it is specialized in political issues, and that specific texts have been mentioned regarding it, which indicates the sufficient obligation in establishing it and that scholars have discussed its regulations, and mentioned its issues in the books of Islamic jurisprudence, and that it has four pillars, which are the ambassador of reconciliation, its parties, the subject of reconciliation, and its format.