COVİD-19 pandemi sürecinde uygulanan Arapça dersi uzaktan eğitimi hakkında ortaokul öğrenci görüşlerinin belirlenmesi
Determination of secondary education students' opinions about Arabic course distance education applied during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 875130
  2. Yazar: BEYZA DİKMENLİOĞLU GÖRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Tarihsel süreçte hayatımızı etkisi altına alan birçok salgın hastalık karşımıza çıkmıştır. Bu salgın hastalıklar günlük hayatımızın birçok alanında engel teşkil etmiştir. Bu alanlardan birisi de eğitimdir. 21. Yüzyılda karşımıza çıkan Covid-19 pandemi sürecinde evlere kapanmış, uzun süre dışarıdaki hayatımıza dönememiştik. İnsan, toplum ve dünya için büyük bir önem arz eden eğitim süreci, bu salgın döneminde, uzaktan eğitim yöntemiyle ve eğitimin bütün kademelerinde yapılmaya başlanmıştır. Uzaktan eğitim yoluyla verilen bütün dersler için olduğu gibi, yabancı dil olarak Arapça öğretimi için de, bu yöntemin artıları ve eksileri (avantajları ve dezavantajları) söz konusu olmuştur. Bu durum da böyle bir çalışmanın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç; Covid-19 pandemisi döneminde Arapça dersi uzaktan eğitimi boyunca ortaokul öğrencilerinin görüşlerinin belirlenmesi ve bu doğrultuda analizler yapılmasıdır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim gören ortaokul 8. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrencilere bir nitel araştırma türü olan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış, bu formların da gerekli analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda grafikler ve tablolar oluşturulmuştur. Bu çalışma beş kısımdan oluşmaktadır: Tezin birinci kısmında; çalışmanın problem durumu, amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıkları irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında; çalışma ile ilgili araştırmaların olup olmadığı, kavramsal çerçevede Covid-19, eğitim, uzaktan eğitim ile alakalı başlıklara değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında; araştırmanın yöntemi, evren ve örneklemi, verilerin toplanması, süreci, analizi ve öğrencilerin demografik özellikleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü kısmında araştırma ile ilgili bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir. Son kısımda ise çalışmaya göre sonuçlar ortaya konulmuş ve öneriler sunulmuştur. Bu alanda çalışma yapacaklara faydalı olmasını temenni ederim.
Özet (Çeviri)
Throughout history, many epidemic diseases have affected our lives. These epidemic diseases have posed obstacles in many areas of our daily lives, one of which is education. During the Covid-19 pandemic that emerged in the 21st century, we were confined to our homes for a long time and couldn't return to our normal lives outside. The education process, which is of great importance for people, society and the world, has started to be carried out with distance education method and at all levels of education during this pandemic period. As with all courses given through distance education, there have been pros and cons (advantages and disadvantages) of this method for teaching Arabic as a foreign language. This situation also reveals the necessity of such a study. The purpose of this study is to determine the opinions of secondary school students during the distance education of Arabic lessons during the Covid-19 pandemic period and to make analyzes accordingly.The research covers secondary school 8th grade students studying in the 2022-2023 academic year. A semi-structured interview form, which is a qualitative research type, was prepared for the students, and the necessary analyses of these forms were conducted. Graphs and tables were created based on these analyses. This study consists of five parts. The first part of the thesis examines the problem statement, aim, significance, assumptions, and limitations of the study. The second part of the study discusses whether there are any related researches and touches upon the topics of Covid-19, education, and distance learning within the conceptual framework. The third part of the study attempts to provide information about the method, population and sample of the research, data collection process, analysis, and the demographic characteristics of the students. The fourth part of the study presents the findings and interpretations related to the research. In the final section, the conclusions of the study are presented, and recommendations are made. I hope this study will be beneficial to those working in this field.