Onkoloji hemşirelerinin iyi ölüme yönelik düşüncelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of oncology nurses' opinions towards a good death
- Tez No: 875151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL SERÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma onkoloji hemşirelerinin iyi ölüme yönelik düşüncelerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri Nisan-Mayıs 2024 tarihleri arasında bir ilde bulunan üniversite hastanesinin onkoloji polikliniği ve kliniklerinde çalışan hemşireler ile yapıldı. Araştırmanın evrenini onkoloji kliniği ve polikliniğinde çalışan tüm hemşireler (n: 60), örneklemini ise, araştırmaya katılmaya gönüllü 56 hemşire oluşturdu. Araştırma öncesi gerekli izinler alındı. Araştırma verileri, Soru Formu ve İyi Ölüm Ölçeği ile toplandı. Hemşirelerin %51.8'inin 26-31 yaş aralığında, %73.2'sinin kadın, %67.9'unun lisans mezunu, %42.9'unun 10 yıl ve üzeri mesleki deneyime sahip olduğu belirlendi. Hemşirelerin %37.5'inin hematoloji ve onkoloji kliniklerinde çalıştığı, %80.4'ünün onkoloji hastalarına bakım verdiği için mesleki olarak doyum sağladığı, %53.6'sının bakım vermekte zorlandığı, %42.9'unun en çok ağrı semptomunu gidermede sıkıntı yaşadığı, %46.4'ünün haftada bir kez ölüm sürecinde olan hastaya bakım verdiği ve bu durumdan fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkilendiği, %57.1'inin hastasını kaybedince üzüntü yaşadığı saptandı. Araştırmaya alınan hemşirelerin %66.1'inin son dönemdeki hastaya evde bakım verilmesi gerektiğini düşündüğü, %53.6'sının iyi ölüm hakkında bilgi sahibi olmadığı, %73.2'sinin iyi ölüm hakkında bilgi almak istediği ve %57.1'inin son dönemdeki hastalar için iyi ölümün mümkün olduğunu düşündüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to evaluate oncology nurses' thoughts about a good death. The research data was collected between April and May 2024, with nurses working in the oncology outpatient clinics and clinics of a university hospital in a city. The population of the research consisted of all nurses working in the oncology clinic and outpatient clinic (n: 60), and the sample consisted of 56 nurses who volunteered to participate in the research. Necessary permissions were obtained before the research. Research data were collected with the Questionnaire and the Good Death Scale. It was determined that 51.8% of the nurses were between the ages of 26-31, 73.2% were women, 67.9% had a bachelor's degree, and 42.9% had 10 years or more of professional experience. 37.5% of the nurses work in hematology and oncology clinics, 80.4% are professionally satisfied because they care for oncology patients, 53.6% have difficulty in providing care, 42.9% have difficulty in relieving pain symptoms, 46.4% report having problems per week. It was determined that they once cared for a dying patient and were negatively affected physically and psychologically by this situation, and 57.1% of them felt sad when they lost their patient. 66.1% of the nurses included in the research think that home care should be given to end-stage patients, 53.6% do not have information about a good death, 73.2% want to get information about a good death, and 57.1% think that a good death is possible for end-stage patients. It was determined that he was thinking. Nurses, whose total score average of the good death scale is 59.58±6.77, have high perceptions of a good death, and they also show that the wishes of the patient who is 38 years old and over, female, has 10 years or more of professional experience, works in the chemotherapy treatment unit, who lost a first-degree relative due to cancer, and who is in the process of dying.