Hemşirelerin iş yaşamında iyi oluş hali ölçeği'nin geçerlilik güvenilirlik çalışması ve onkoloji hemşirelerinin işyerindeki iyi oluş durumlarının değerlendirilmesi
The validity and reliability of the nurses' well-being at work-scale and evaluation of oncology nurses' well-being in the workplace
- Tez No: 792431
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ VİRPİ SULOSAARİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birinci amacı, Hemşirelerin İş Yaşamında İyi Oluş Hali Ölçeğinin (Nurses' Well-Being at Work-Scale) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin yapılmasıdır. Araştırmanın ikinci amacı, geçerliliği ve güvenilirliği yapılan bu ölçeğin Türkiye ve Finlandiya'da çalışan onkoloji hemşirelerine uygulanarak iş yaşamlarındaki iyi oluşluk düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma metodolojik ve tanımlayıcı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin İş Yaşamında İyi Oluş Hali Ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasının gerçekleştirildiği birinci aşama; Ankara ilinde bulunan 6 hastanede Aralık 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında görev yapan 544 hemşire ile yürütülmüştür. Ölçeğin geçerlilik analizinde dil geçerliliği, kapsam geçerliliği ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizinde Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması, Temmuz 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında Türkiye'den 163; Finlandiya'dan 74 onkoloji hemşiresi ile yürütülmüştür. Araştırma verileri“Kişisel ve Mesleki Veri Toplama Formu”ve“Hemşirelerin İş Yaşamında İyi Oluş Hali Ölçeği”ile toplanmıştır. Çalışma SAS 9.4 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmanın birinci aşamasında ölçek maddelerinin kapsam geçerlilik indeksi değeri 0,80'in üzerinde bulunmuştur. Uyum iyiliği indeksleri χ2/sd=2,75, RMSEA=0,0568, SRMR=0,0512, GFI=0,8590, AGFI=0,8534, NFI=0,8515 ve CFI=0,8997, Cronbach alfa katsayısı 0,98 olarak bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında ölçek genel puanı Türkiye'deki onkoloji hemşireleri için 3,7, Finlandiya'daki onkoloji hemşireleri için 3,9 olarak bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasına katılan Türk hemşirelerin yaş ortalaması 32,8±8,54 yıl, Fin hemşirelerin yaş ortalaması 41,9±11,89 yıldır. Türkiye'deki onkoloji hemşirelerinin iş yaşamlarındaki iyi oluş düzeylerini olumsuz olarak etkileyen en önemli faktörler tüm alt boyut ve ölçek genel puanını içermese de; dul/boşanmış olmak, kadrolu çalışmak, klinik hemşiresi olmak ve sürekli gece çalışmak olduğu saptanmıştır. Finlandiya'daki onkoloji hemşirelerinin iş yaşamlarındaki iyi oluş düzeylerini olumsuz olarak etkileyen en önemli faktörler tüm alt boyut ve ölçek genel puanını içermese de; erkek cinsiyette olmak, sertifikalı eğitim almış olmak, kuzeyde, sözleşmeli, vardiyalı çalışıyor olmak ve Covid-19'dan orta düzeyde etkilenme olarak saptanmıştır. Sonuç: Hemşirelerin İş Yaşamında İyi Oluş Hali Ölçeğinin Türkiye'de kullanılabilir geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu, Türkiye ve Finlandiya'da çalışan onkoloji hemşirelerinin algıladıkları iyi oluş seviyelerinin geliştirilebilir düzeyde olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin iş yaşamlarındaki iyi oluş düzeylerini etkileyen faktörler cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, iş durumu, pozisyon, çalışma şekli, yaşanılan bölge ve Covid-19'dan etkilenme oranı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to examine the Turkish validity and reliability of the Nurses' Well-Being at Work-Scale. The second aim of the study is to determine the level of well-being of oncology nurses in their work life and the affecting factors, in Turkey and Finland. Materials and Methods: The research was carried out in two phases as methodological and descriptive. The first phase, in which the validity and reliability of the Nurses' Well-Being at Work-Scale was examined, was conducted with 544 nurses working in 6 hospitals in Ankara between December 2021 and April 2022. For the validity analysis of the scale, language validity, content validity, and confirmatory factor analysis were used; for the reliability analysis, the Cronbach alpha coefficient was used. The second phase was conducted with 163 oncology nurses from Turkey, 74 oncology nurses from Finland, between July 2022 and November 2022. The research data was collected with the“Personal and Professional Data Collection form”and“Nurses' Well-Being at Work-Scale”. SAS 9.4 package program was used for the statistical analysis of the research data. Results: In the first phase of the study, the content validity index of the scale items was found to be over 0,80. The Goodness of Fit Indexes were found to be χ2/sd=2,75, RMSEA=0,0568, SRMR=0,0512, GFI=0,8590, AGFI=0,8534, NFI=0,8515 and CFI=0,8997, Cronbach alpha coefficient was found to be 0,98. In the second phase of the study, the overall score of the scale was found to be 3,7 for oncology nurses in Turkey and 3,9 for oncology nurses in Finland. The mean age of the Turkish nurses participating in the second phase of the study was 32,8±8,54 years, and the mean age of the Finnish nurses participating in the second phase of the study was 41,9±11,89 years. The most important factors that negatively affect the well-being of oncology nurses in Turkey in their work life are; although it does not include all sub-dimensions and scale general scores; being widowed/divorced, working on a tenure basis, being a clinical nurse and constantly working at night. The most important factors that negatively affect the well-being of oncology nurses in Finland in their work life are; although it does not include all sub-dimensions and scale general scores; being male, having a specialised education, working on a terminable basis, working in shifts, working in the north, and being moderately affected by Covid-19. Conclusion: It has been determined that the Nurses' Well-Being at Work-Scale is a valid and reliable measurement tool that can be used in Turkey, and the perceived well-being levels of oncology nurses working in Turkey and Finland are at a level that can be improved. The factors affecting the well-being levels of nurses in their work life were found to be gender, marital status, educational status, work status, position, working style, region of residence and the rate of being affected by Covid-19.