الشاعر معروف الرصافي
Eş-şâir Ma'rûf er-Rusâfî
  1. Tez No: 875152
  2. Yazar: MUSTAFA ALHAMMADEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma, ünlü Iraklı şair Ma'rûf er-Rusâfî ile ilgili oldukça önemli bir konuyu ele alma gayreti içindedir. Onu incelerken kullanılan araştırma metodolojisi tarihsel, betimleyici ve analitik olacak şekilde belirlenen araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, şairin hayatı ve yaşadığı dönem siyasi, edebi ve felsefi açılardan ele alındı. İkinci bölümde, er-Rusâfî'nin şiirini üç bölüm halinde inceledik: ilk bölümde er-Rusâfî'nin şiir koleksiyonundaki temalar, ikinci bölümde er-Rusâfî'nin toplumsal konularla ilgili şiirleri ve üçüncü bölümde ise er-Rusâfî'nin şiirinde ele aldığı en önemli konuları sosyal, siyasi ve er-Rusâfî'nin şiirinde öne çıkan temel olgular şeklinde üç alt başlıkta el aldık. Bu başlık altında, şiirsel yapı ve ritim, Ma'ruf al-Rusâfî'nin şiirlerinin Kur'an-ı Kerim ve Sünnet'ten etkilenmesi konularına değindik. Bununla birlikte, er-Rusâfî'nin şiir dili üzerinde durduk. Üçüncü bölümde, er-Rusâfî'nin şiirlerinde sanatsal imgelerin tezahürlerini ele aldık. Bu bölüm dört alt başlıktan oluşmaktadır: Birinci alt başlıkta şiirsel yapı, ikinci alt başlıkta er-Rusâfî'nin şiir dili, üçüncü alt başlıkta er-Rusâfî'nin şiir ve şairlik anlayışı, dördüncü alt başlıkta ise Kur'an-ı Kerim ve Sünnet'in er-Rusâfî'nin şiirlerine olan etkisi konuları yer almaktadır. Beşinci alt başlıkta, sözcük seçimi ve bu sözcüklerin edebi metindeki estetik etkisi, altıncı alt başlıkta, sanatsal imgelem üzerine durulmuştur. Yedinci alt başlıkta ise er-Rusâfî'nin şiirlerinin sanatsal yönleri ve sanatsal özellikleri üç ana tema altında biçimsel talepler, yenilikçi imgeler, yenilikçi tibak ve cinas olacak şekilde incelenmiştir. Sekizinci bölümde ise“ el-Ermalatu'l-Murdi'atu ”başlıklı şiirin analizine yer verdik. Bu bölüm üç alt başlıkta olacak şekilde incelendi: Birinci alt başlıkta şiirin tematik analizi, ikinci alt başlıkta şiirin sanatsal analizi ve üçüncü alt başlıkta şiirin ritmik analizi. Ardından, çalışmamızda ulaştığımız sonuç ve bulgularla sonuç kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research endeavors to deal with a very important issue related to the famous Iraqi poet Ma'ruf al-Rusafi. The research methodology used to study him is historical, descriptive and analytical, and consists of three parts. In the first part, the poet's life and the period in which he lived were analyzed from political, literary and philosophical perspectives. In the second part, we analyzed al-Rusafi's poetry in three parts: in the first part, the themes in al-Rusafi's collection of poems, in the second part, al-Rusafi's poems on social issues, and in the third part, we analyzed the most important issues in al-Rusafi's poetry under three subheadings: social, political, and the main phenomena that stand out in al-Rusafi's poetry. Under this heading, we have touched upon poetic structure and rhythm, the influence of Ma'ruf al-Rusafi's poetry on the Holy Qur'an and Sunnah, and the language of al-Rusafi's poetry. In the third chapter, we discussed the manifestations of artistic images in Rusafi's poetry. This chapter consists of four subheadings: The first sub-heading deals with poetic structure, the second with Rusafi's poetic language, the third with Rusafi's understanding of poetry and poetry, and the fourth with the influence of the Holy Qur'an and Sunnah on Rusafi's poetry. The fifth sub-heading focuses on word choice and its aesthetic effect on the literary text, and the sixth sub-heading on artistic imagery. In the seventh sub-heading, the artistic aspects and artistic features of al-Rusafi's poems are analyzed under three main themes: formal demands, innovative imagery, innovative tibak and pun. In the eighth chapter, we analyzed the poem titled“al-Armalatu al-Murdi'atu.”This chapter was analyzed under three subheadings: Thematic analysis of the poem in the first subheading, artistic analysis of the poem in the second subheading and rhythmic analysis of the poem in the third subheading. This is followed by a conclusion with the results and findings of our study.