Millî Eğitim Bakanlığı İslâm Ansiklopedisi ile Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi'ndeki fıkıh usulü ile ilgili maddelerin karşılaştırılması
Comparison of the articles related to the usul of fiqh in the Ministry of National Education Islamic Encyclopedia and the Türkiye Diyanet Foundation Islamic Encyclopedia
- Tez No: 875173
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda Milli Eğitim Bakanlığı İslam Ansiklopedisi (İA) ile Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'ndeki fıkıh usûlü ile ilgili maddelerin tesbitini, tasnifini ve mukayesesini yapmaya çalıştık. Giriş kısmında araştırmanın amacı ile yöntemi yanında İslam Ansiklopedisi ve bu ansiklopedinin aslı olan The Encyclopaedia of Islam ile TDV İslam Ansiklopedisi hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Birinci bölümde her iki ansiklopedide geçen fıkıh usûlü ile ilgili genel maddeleri tesbit, tasnif ve tanıtımını yaptık. İkinci bölümde ise her iki ansiklopedide geçen fıkıh usûlü ile ilgili özel maddelerin tesbit, tasnif ve tanıtımını yaparken Mısırlı hukukçu Abdülvehhâb Hallâf'ın (ö. 1956) Usûli'l-fıkıh adlı kitabını esas aldık.
Özet (Çeviri)
In our study, we tried to identify, classify and compare the articles related to the method of fiqh in the Islamic Encyclopedia (IA) of the Ministry of National Education and the Islamic Encyclopedia of the Turkish Religious Foundation. In the introduction, we gave detailed information about the Encyclopedia of Islam and its original The Encyclopaedia of Islam and the TDV Encyclopedia of Islam. In the first chapter, while classifying the articles related to the method of fiqh in both encyclopedias, we took the book İlmü usûli'l-fiqh by Egyptian jurist Abdülvehhâb Hallâf (d. 1956) as basis.