Ahizade Abdulhalim Efendi'ye ait Mürşidetü'l-Ahyâr fî Beyâni Sıhhati'l-Cumuati fi'l-Emsâr adlı eserin tahkik ve tahlili
An analysis and scrutiny of Akhizādeh Abd al-Ḥalīm Afandī's treatise 'Murshidat al-Akhyār fī Bayān Sharūṭ Ṣiḥḥat al-Jumuʻah fī al-Amṣār'
- Tez No: 875172
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Osmanlı âlimlerinden Ahizâde Abdulhalim Efendi'nin (v. 1013/1604) hayatı, eserleri ve“Mürşidetü'l-Ahyâr fî Beyâni Şürûti Sıhhati'l-Cumuati fi'l-Emsâr”adlı risâlesi konu edinilmiştir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi ve amacı ile metodu üzerinde duruldu. Birinci bölümünde Ahizâde Abdulhalim Efendi'nin hayatına ve eserlerinin içeriğine dair bilgiler ile birlikte onun her bir eserinin yazma nüshalarının hangi kütüphanede bulunduğuna dair bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde risâlenin içerik olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Risâlenin ele almış olduğu terimlere açıklık getirilerek müellifin konu hakkındaki görüşleri ortaya konulmuş ve bu risâlenin kaynaklarına ve yazma nüshalarının bilgisine yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmını ise tahkiki yapılan risâlenin metni oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
An Analysis and Scrutiny of Akhizādeh Abd al-Ḥalīm Afandī's Treatise“Murshidat al-Akhyār fī Bayān Sharūṭ Ṣiḥḥat al-Jumuʻah fī al-Amṣār”This study delves into the life, works, and specifically the treatise“Murshidat al-Akhyār fī Bayān Sharūṭ Ṣiḥḥat al-Jumuʻah fī al-Amṣār”by Akhizādeh Abd al-Ḥalīm Afandī, a distinguished Ottoman scholar who passed away in 1013 AH (circa 1604 CE). Our study consists of an introduction and three parts. In the introduction, the subject, importance, purpose and method of the research were emphasized. The first section sheds light on the life of Akhizādeh Abd al-Ḥalīm Afandī and delves into the thematic substance of his literary contributions, providing insights into the manuscript copies of his works and their respective locations in various libraries. The second section conducts a thorough content analysis of the treatise, elucidating the terminology employed, articulating the author's perspectives on the subject, and detailing the sources and manuscripts of the treatise. The concluding section of the study is dedicated to a critical examination of the treatise's text. Keywords