İdarenin ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin yönetiminden kaynaklı hukuki sorumluluğu
The legal liability of administration arising from prison management
  1. Tez No: 875186
  2. Yazar: FATİH MURAT BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Hukuk devletinin bir gereği olarak idare, kusurlu ve kusursuz sorumluluk temelinde neden olduğu zararları tazmin etmektedir. Kusursuz sorumlulukta“risk ilkesi”ve“ kamu külfetleri karşısında eşitlik ilkesi”adlı iki ilke esas alınmaktadır. Kusurlu sorumluluk durumunda ise idarenin tavır ve tutumunun“kusurlu”olması aranmaktadır. Hatta bazı faaliyet alanlarında idarenin sorumluluğu için sadece kusurlu olması değil; ağır kusurlu olması aranmaktadır. İşte bu faaliyet alanlarının başında cezaevlerinde sunulan kamu hizmeti gelmektedir. Bilindiği gibi cezaevleri, hak ihlallerinin meydana gelme potansiyelinin en fazla olduğu yerlerin başında gelmektedir. Burada bulunan hükümlüler ve tutuklular cezaevi idaresinin kontrolü altında yaşamakta, idare de bu kimseler üzerinde denetim ve gözetim görevini yerine getirmektedir. Bu kapsamda cezaevlerinde çeşitli hak ihlalleri meydana gelmekte, cezaevinin yönetimini üstlenen idare de çeşitli gerekçelerle bu ihlallerden kusurlu ve kusursuz sorumluluk temelinde sorumlu tutulmaktadır. Biz de çalışmamızda Türk Danıştayının cezaevlerinde meydana gelebilecek hangi zararlardan ve olaylardan hangi şartlar altında cezaevi idaresini sorumlu tuttuğu konusunda bilgi vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
As a requirement of the rule of law, the administration compensates for the damage it causes on the basis of fault and strict liability. Strict liability is based on two principles: the principle of risk and the principle of equal apportionment of public burdens. In the case of fault liability, the attitude and conduct of the administration must be“defective”. In some areas of administrative activity, administrative liability requires not only negligence, but also gross negligence. Public service in prisons is one of these activities. It is well known that prisons are one of the places with the highest potential for rights violations. Prisoners and detainees live under the control of the prison administration, which in turn exercises control and supervision over them. In this context, various violations occur in prisons, and the administration that runs the prison is held responsible for these violations on the basis of fault and strict liability for various reasons. In our study, we have tried to provide information about the conditions under which the Turkish Council of State holds the prison administration responsible for the damages and incidents that may occur in prisons.