Muhasebe meslek mensuplarının Metaverse algısı üzerine bir araştırma
A study on the Metaverse perception of accounting professionals
- Tez No: 875187
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Metaverse, bilgisayar tarafından oluşturulan kalıcı çevrimiçi ortamlar olarak tanımlanır; bu ortamlarda, uzak fiziksel konumlardaki birden fazla kullanıcı gerçek zamanlı olarak etkileşime geçebilir, hem eğlence hem de iş amaçlı aktivitelerde bulunabilir. Metaverse sadece eğlence, oyun ve ticaretle sınırlı kalmayıp, daha geniş bir kapsama sahiptir. Son zamanlarda, Metaverse kavramı teknoloji sektöründe olduğu kadar diğer sektörlerde de büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmanın amacı Metaverse'ün muhasebe ve denetim alanına etkisini ve bu teknolojinin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek, meslek mensuplarının bu teknolojiye yönelik algılarını ve kabul etmelerini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda Diyarbakır'da bulunan meslek mensuplarının Metaverse'e bakış açıları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde Metaverse teknolojisine yer verilirken, ikinci bölümde Metaverse'ün muhasebe ve denetime etkilerine yer verilmektedir. Üçüncü bölümde çalışmamızın ana konusunu oluşturan Muhasebe Meslek Mensuplarının Metaverse Algısı Üzerine Bir Araştırma ile muhasebe meslek mensuplarına yapılan anket verileri yer almaktadır. Son olarak çalışmamızın sonuç kısmında meslek mensuplarına yapılan anket verilerine göre elde edilen bulgular yer almaktadır. Araştırma sonucunda, muhasebe meslek mensuplarının araştırma kapsamında belirlenen ifadelere genel olarak katılım sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca, demografik faktörler dikkate alınarak gerçekleştirilen analizler, çalışma ifadeleri ile ilgili olarak tüm demografik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, cinsiyet, yaş, mesleki deneyim ve eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda 30 yaş ve altındaki katılımcıların Metaverse daha olumlu baktığı belirlenmiştir. Kadınların erkeklere göre Metaverse'e daha olumlu baktığı görülmüştür. Ayrıca eğitim düzeyi ve mesleki deneyim faktörleri için yapılan ANOVA analizleri ise bu faktörlerin Metaverse'e yönelik bakış açıları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, 1-9 yıl mesleki deneyime sahip muhasebe meslek mensuplarının Metaverse'e yönelik bakış açıları konusunda olumlu görüşe sahip oldukları tespit edilmiştir. 50.000 TL ve üzeri gelire sahip katılımcıların diğer gelir düzeylerine göre Metaverse'e yönelik daha olumlu bir bakış açısına sahip oldukları belirlenmiştir. Ankete katılan meslek mensuplarına göre, Metaverse teknolojisi, muhasebe ve denetim faaliyetlerinde etkili bir araç olarak görülmemekte ve işletmeler için birçok risk ve zorlukları beraberinde getirmektedir; bu riskler arasında veri güvenliği endişeleri, iş süreçlerinin karmaşıklığındaki artış, maliyetlerin yükselmesi, işlemlerin yavaşlaması, teknik sorunlar, hataların artması ve güvenlik açıkları yer almaktadır. Bu nedenle, Metaverse teknolojisinin muhasebe ve denetim alanlarında kullanımı için gereken entegrasyon ve adaptasyon süreçleri için işletmelerin daha fazla eğitim ve kaynak ayırması gerektirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Metaverse is defined as persistent online environments created by computers, where multiple users from distant physical locations can interact in real-time and engage in activities for both entertainment and business purposes. The Metaverse is not limited to entertainment, gaming, and commerce but has a broader scope. Recently, the concept of the Metaverse has garnered significant interest not only in the technology sector but also in other industries. This study aims to evaluate the impact of the Metaverse on accounting and auditing, assessing the advantages and disadvantages of this technology, and identifying the factors that influence professionals' perceptions and acceptance of this technology. In this context, the perspectives of professionals in Diyarbakır regarding the Metaverse have been comprehensively examined. In the first part of our study, Metaverse technology is discussed, while the second part focuses on the impacts of the Metaverse on accounting and auditing. The third part, which forms the main subject of our study, presents the survey data collected from accounting professionals regarding their perception of the Metaverse. Finally, in the conclusion section of our study, the findings obtained from the survey data are presented. As a result of the research, it was found that accounting professionals generally agreed with the statements determined within the scope of the study. Furthermore, analyses considering demographic factors showed a statistically significant connection between all demographic characteristics and the study statements. In this regard, a statistical relationship was found according to gender, age, professional experience, and education level. Based on this information, it was determined that participants aged 30 and under had a more positive view of the Metaverse. Women were found to have a more positive view of the Metaverse compared to men. Additionally, ANOVA analyses conducted for education level and professional experience factors revealed that these factors did not have a significant effect on views toward the Metaverse. However, accounting professionals with 1-9 years of professional experience were found to have a positive view regarding the Metaverse. Participants with an income of 50,000 TL and above were found to have a more positive perspective towards the Metaverse compared to other income levels. According to the professionals who participated in the survey, Metaverse technology is not seen as an effective tool in accounting and auditing activities and brings many risks and challenges for businesses; these risks include data security concerns, increased complexity in business processes, rising costs, slowdowns in transactions, technical issues, increased errors, and security vulnerabilities. Therefore, it has been determined that businesses need to allocate more training and resources for the integration and adaptation processes required for the use of Metaverse technology in the fields of accounting and auditing.