Tüketicilerin yaşam tarzına göre kurumsal sosyal sorumluluğu algılama biçimi
The way consumers perceive corporate social responsibility according to their lifestyles
  1. Tez No: 875193
  2. Yazar: ASLI IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde kurumlar, kurumsal sosyal sorumluluk konusunda farkındalık düzeyi yükselen bir trend içindedir. Tüketicilerin ise kurumlardan beklentileri giderek daha yüksek bir düzeye ulaşmaktadır. Bu nedenle işletmelerin birçoğu kurumsal sosyal sorumluluğun farkına vararak rekabet avantajı elde etmek için çeşitli faaliyetlerde bulunmaya başlamışlardır. Buradan hareketle, çalışmanın kapsamında kurumsal sosyal sorumluluk, tüketici davranışları, yaşam tarzı kavramları açıklanmaya çalışılacak; daha sonra bir anket çalışması ile tüketicilerin demografik özellikleri ve yaşam tarzlarına göre kurumsal sosyal sorumluluk kavramını nasıl algıladıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; yaşam tarzının kurumsal sosyal sorumluluk algısını pozitif ve anlamlı olarak etkilediği ortaya konulmuştur. Özellikle kurumsal sosyal sorumluluk algısının yaşam tarzının boyutlarından olan sağlıklı beslenme ve bilinçlilik seviyesi yüksek olan tüketiciler tarafından anlamlı olarak algılandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the level of awareness of corporations on corporate social responsibility CSR is in a rising trend. On the other hand consumers expectations from instituions have reached an increasingly higher level. For this reason, most of the enterprises have become aware of corporate social responsibility and have started to engage in various activities to gain competitive advantage. In this direction, within the scope of the study, the concepts of corporate social responsibility consumer behavior, life style, will be tried to be explanied and then with a survey study, it will be tried to determine how the concept of corporate social responsibility is perceived according to the demographic characteristics and life style of consumers. According to the findings; it has been indicated that lifestyle affects the perception of corporate social responsibility positively and significantly. It has been established that especially the perception of corporate social responsibility is perceived as meaningful by consumers with high levels of healthy nutrition and awareness, which are sub-dimensions of lifestyle.