Yetişkin din eğitiminde peygamber kıssalarının eğitsel değerler yönünden incelenmesi
An examination of the educational values of prophet stories in adult religious education
- Tez No: 875194
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUD IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, yetişkin din eğitiminde peygamber kıssalarının eğitsel değerler yönünden incelenmesi amacıyla ortaya koyulmuştur. Hz. Muhammed döneminden günümüze kadar eğitimde etkili bir yöntem olarak yer alan peygamber kıssaları üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Din eğitiminde peygamber kıssalarının eğitsel ve pedagojik değerini incelemeye yönelik yapılan çalışmaların önemli bir kısmı çocukluk ve gençlik dönemi üzerine olduğu ve yetişkinlere yönelik yeterli düzeyde ele alınmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda yetişkinlerin psiko-sosyal gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak din eğitimi ihtiyaçları analiz edilmiş ve Kur'an-ı Kerim'de yer alan peygamber kıssaları bu doğrultuda değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Peygamber kıssalarında yetişkinlerin dini bilgi edinme ihtiyaçlarına yönelik tespit edilen eğitsel değerler, başlıklar altında incelenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze prophet parables in terms of educational values in adult religious education. Many studies have been conducted on prophet parables, which have been an effective method in education since the time of Prophet Muhammad until today. It has been determined that a significant part of the studies conducted to examine the educational and pedagogical value of prophet parables in religious education are on childhood and youth, and adults are not sufficiently addressed. In this context, considering the psycho-social developmental characteristics of adults, their religious education needs were analyzed and the prophet parables in the Qur'an were evaluated in this direction. The educational values identified in the parables of the prophets for the needs of adults to acquire religious knowledge have been analyzed and discussed under headings.