Post Aktivasyon Potansiyasyon (PAP) ve French Kontrast Metodunun 3x3 basketbol müsabaka taleplerine akut etkisi
Acute effect of Post Activation Potentiation (PAP) and French Contrast Method on 3x3 basketball matches demands
  1. Tez No: 875207
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÖZGÜR CENGİZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, erkek basketbol oyuncularında FCM ve PAP protokollerinin 3x3 basketbol müsabaka talepleri, vücut ısı dağılımı üzerine akut etkilerini belirlemek, bu protokollerin 3x3 basketbol müsabaka talepleri ve vücut ısı dağılımı üzerine etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 18 erkek basketbol oyuncusu (ortalama yaş 21.7±1.5, spor yaşı 10.6±1.9, boy uzunluğu 187.8±6.9, vücut kütlesi 85.9±8.3, VKİ 24.3±1.9) gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular çalışma kapsamında 72 saat arayla, dört kez laboratuvara çağırılmıştır. İlk ziyaretlerinde back squat 1 tekrarlı maksimum belirlenmiş, diğer ziyaretlerinde ise, üç farklı uygulama (3x3 basketbol müsabakası, FCM+3x3 basketbol müsabakası, PAP+3x3 basketbol müsabakası) gerçekleştirmek için katılım sağlamışlardır. Elde edilen verilerin analizinde, farklı protokoller öncesi ve sonrası parametreleri karşılaştırmak için paired sample t test, protokoller arası karşılaştırma yapmak için ise tekrarlı ölçümler ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, 3x3 basketbol müsabakası boyunca kat edilen anlamlı en yüksek mesafe FCM protokolü sonrasına ait olup, sporcuların tüm protokollerden sonra oynanan basketbol müsabakasında en çok Bant 2 hız aralığında (maksimum hızın %20-
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the acute effects of FCM and PAP protocols on 3x3 basketball game demands and body temperature distribution in male basketball players, and to compare the effects of these protocols on 3x3 basketball game demands and body temperature distribution. 18 male basketball players (mean age 21.7±1.5, sports age 10.6±1.9, height 187.8±6.9, body weight 85.9±8.3, BMI 24.3±1.9) voluntarily participated in this study. Players were called to the laboratory four times, 72 hours apart, within the scope of the study. In their first visit, their back squat 1 repetition maximum was determined, and in their other visits, they participated in three different practices (3x3 basketball competition, FCM+3x3 basketball competition, PAP+3x3 basketball competition). Paired sample t test was used to compare parameters before and after different protocols, and repeated measures ANOVA was used to compare between protocols. As a result of the research, the significant highest distance covered during the 3x3 basketball game was after the FCM protocol, and the athletes covered the most distance in the Band 2 velocity range (distance covered at 20-