Diş hekimi kontrolünde olmayan farklı beyazlatma ajanlarının mine yüzeyinde oluşturduğu renk değişikliği, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of discoloration, surface roughness and microhardness of over-the-counter bleaching agents on enamel
  1. Tez No: 875214
  2. Yazar: SEDEN TÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kişiler tarafından uygulanabilen farklı diş beyazlatma ürünlerinin diş minesinde meydana getirdiği renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve yüzey mikrosertlik üzerine olan etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesini amaçladığımız çalışmada, 150 adet çekilmiş maksiller santral kesici diş kullanıldı. Test örneklerinin başlangıç renk ölçümleri yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, yüzey mikrosertlik ölçümleri gerçekleştirildi. Test örnekleri 14 gün boyunca kahve solüsyonu ile renklendirildi. Renklendirme sonrası renk, yüzey pürüzlülük ve yüzey mikrosertlik ölçümleri aynı koşullar altında tekrarlandı. Test örnekleri randomize 5 gruba ayrıldı: Grup (1) Beyazlatıcı ağız gargarası Crest 3D White Glamorous White (Protector Gamble, Cincinati, Ohio, ABD); Grup (2) Beyazlatıcı kalem Colgate Optic White Overnight (Colgate-Palmolive, New York, ABD); Grup (3) Beyazlatıcı band Crest 3D Whitestrips DentalWhitening Kit Glamorous White (Protector Gamble, Cincinati, Ohio, ABD); Grup (4) Işık ile aktive beyazlatıcı sistem Osveld Dentalight Go Mavi Işık Teknolojisi ile Diş Beyazlatma Cihazı (Buddy Dış Ticaret ve Sanayi Ltd Şti, İzmir); Grup (5) Ev tipi beyazlatıcı sistem Opalescence PF %10 Melon (Ultradent Products, Inc. South Jordan, Utah, ABD). Beyazlatıcı ürünler, üretici talimatlarına göre test örneklerine uygulandı. Beyazlatma uygulamasını takiben test örneklerinin renk, yüzey pürüzlülük ve yüzey mikrosertlik ölçümleri aynı koşullar altında gerçekleştirildi. Test örneklerinin renk ölçümleri spektrofotometre cihazı (Vita Easy Shade V, Vita Zahnfabrik, H. Rauter GmbH Co. Bad Sackingen, Almanya) ile, yüzey pürüzlülüğü ölçümleri profilometre cihazı (Surfest SJ-301, Mitutoyo®, Tokyo, Japonya) ile, yüzey mikrosertlik ölçümleri Vicker's yüzey sertlik cihazı (Shimadzu® HMV-2, Kyoto, Japonya) ile gerçekleştirildi. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizleri IBM SPSS Statistics 22 programı kullanımı ile gerçekleştirildi. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, tez çalışmamızda kullanılan beyazlatıcı ürünlerden Grup (3) Beyazlatıcı band ve Grup (4) Işık ile aktive beyazlatıcı sistem klinik olarak kabul edilebilir ΔE değeri (ΔE =3.3) eşiğinin üstünde bir renk değişikliği, Grup (5) Ev tipi beyazlatıcı sistemde ise klinik olarak kabul edilebilir ΔE değeri (ΔE =3.3) eşiğinin çok üstünde bir renk değişikliği elde edildi. Grupların tümünde, başlangıç, renklendirme sonrası ve beyazlatma sonrası yüzey pürüzlülük değerlerinde görülen değişimler istatistiksel anlamlı saptandı. Grupların tümünde, başlangıç, renklendirme sonrası ve beyazlatma sonrası, yüzey mikrosertlik değerlerinde görülen değişimler istatistiksel anlamlı farklılık sergiledi. Grup (5)'in beyazlatma sonrası yüzey mikrosertlik ortalaması, Grup (1), Grup (2), Grup (3) ve Grup (4)'ten anlamlı derecede düşük tespit edildi. Çalışmamızda kullanılan beyazlatıcı ürünlerin hepsi, yüzey pürüzlülük değerinde artma ve yüzey mikrosertlik değerlerinde azalmaya neden oldu, en etkili beyazlatma ev tipi beyazlatma uygulaması ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
The in vitro study aimed to evaluate the effect of over-the-counter tooth whitening products on tooth enamel color change, surface roughness, and microhardness. 150 maxillary central incisors were used. The initial color measurements of tested specimens were performed using a spectrophotometer, surface roughness measurements using a surface profilometer, and surface microhardness measurements using a Vickers surface hardness device. Test specimens were discolored with a coffee solution for 15 days, and after the discoloration procedure, the color change, surface roughness, and surface microhardness measurements were performed again. Then, the tested specimens were randomly divided into 5 groups: Group(1) Whitening mouthwash Crest 3D White Glamorous White (Protector Gamble, Cincinati, Ohio, USA); Group (2) Whitening pen Colgate Optic White Overnight (Colgate-Palmolive, New York, USA); Group (3) Whitening strips Crest 3D Whitestrips DentalWhitening Kit Glamorous White (Protector Gamble, Cincinati, Ohio, USA); Group(4) Light-activated whitening Osveld Dentalight Go Teeth Whitening System with Blue Light Technology (Buddy Foreign Trade and Industry, Izmir); Group (5) Home whitening Opalescence PF %10 Melon (Ultradent Products, Inc. South Jordan, Utah, USA). All whitening systems were applied according to the manufacturer's instructions. After the whitening procedure, the color change, surface roughness, and surface microhardness measurements were performed again. The color measurements of tested specimens were performed using a spectrophotometer (Vita Easy Shade V, Vita Zahnfabrik, H. Rauter GmbH Co. Bad Sackingen, Germany), surface roughness measurements using a surface profilometer (Surfest SJ-301, Mitutoyo®, Tokyo, Japan), and surface microhardness measurements using a Vickers surface hardness device (Shimadzu® HMV-2, Kyoto, Japan). Obtained data were statistically analyzed using the IBM SPSS Statistics 22 program. Group (3) whitening strip, Group (4) light-activated whitening system, and Group (5) home whitening system showed a color change above the threshold of clinically acceptable ΔE values (ΔE =3.3). All groups showed statistically significant differences in surface roughness values at the beginning, after discoloration, and after whitening procedures. Comparing the surface microhardness values of the beginning, after discoloration, and after whitening procedures showed statistically significant differences. The average microhardness values of Group (5) after the whitening procedure was lower than all the other groups after the whitening procedures. All whitening products used in the study caused an increase in surface roughness and a decrease in surface microhardness values. The most effective color change was observed in the home whitening group.