Diş hekimi kontrolünde olmayan beyazlatma ürünlerinin genç daimi dişler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Assesment of over the counter bleachi̇ng products effects on young permanent teeth
  1. Tez No: 399263
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde diş hekimi kontrolünde olmayan beyazlatma ürünlerinin (OTC) çeşitleri oldukça artmıştır. Estetik olarak diş renginden memnun olmayan genç bireyler bu ürünlere marketlerden, eczanelerden veya internetten kolayca ulaşabilmektedirler. Ancak bu ürünlerin genç daimi dişlerde kontrolsüz kullanımının mine yüzeyine etkileri tam olarak bilinmemektedir. Sunulan tez çalışmasında diş hekimi kontrolünde olmayan, farklı uygulama yöntemleri olan bazı beyazlatma materyallerinin genç daimi dişler üzerindeki etkilerinin ve etkinliğinin in vitro olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çekilmiş genç daimi dişlerden elde edilen 84 örnek rastgele 7 gruba ayrıldı. Gruplara E-Bright Light Accelerated Teeth Whitening SystemTM, Luster 1 Hour WhiteTM, White Light Teeth Whitening SystemTM, WhitedentTM, Crest 3D White WhitestripsTM, Purewhite Whitening TraysTM, Spray White 90TM firmaların önerilerine göre uygulandı. Dişlere yapılan ölçümler beyazlatma yapılmadan önce, beyazlatmadan sonra ve yaşlandırmadan sonra tekrarlandı. Renk değerlendirmesi Vita 3D Master renk skalası ve Vita Easyshade Compact spektrofotometre ile yapıldı. Minenin mikrosertliği Vikers mikrosertlik cihazıyla, yüzey pürüzlülüğü ise profilometre ile ölçüldü. Yüzey morfolojisi değerlendirmesi SEM ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the varieties of self applicable teeth whitening products (OTC) increased considerably. Esthetically unsatisfied young individuals can access these products from grocery stores, pharmacies or over internet easily. Effects of uncontrolled application of whitening products on young permanent teeth is unknown. In this study, it is aimed to evaluate the effectiveness and impact of individual self applicable teeth whitening products on young permanent teeth as an in vitro activity. Extracted 84 young permanent teeth randomly distributed to 7 groups. Seven different teeth whitening products, E-Bright Light Accelerated Teeth Whitening SystemTM, Luster 1 Hour WhiteTM, White Light Teeth Whitening SystemTM, WhitedentTM, Crest 3D White WhitestripsTM, Purewhite Whitening TraysTM, Spray White 90TM, applied to individual groups according to recommended application procedures. Experimental measurements performed before bleaching, after bleaching and after bleaching-artificial aging. Color assesments of the teeth were performed with Vita 3D Master Shade Guide and Vita Easy Shade Compact spectrophotometer. Enamel microhardness was measured by Vikers microhardness tester and surface roughness was measured by profilometer. Surface morphology was evaluated by Scanning Electron Microscope (SEM).