Böbrek nakli olan hastalarda ilaç uyumsuzluğu nedenlerinin belirlenmesi
Determining the causes of drug nonadherence in patients with kidney transplantation
  1. Tez No: 875215
  2. Yazar: BEYZA KATMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZAKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, böbrek nakli olan hastaların ilaç uyumsuzluğu nedenlerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini; bir özel üniversite hastanesi Organ Nakli Polikliniği'nde takip edilen tüm hastalar (N=450), örneklemini ise 18-65 yaş arası, nakil sonrası 3 ay geçen, okuma-yazma bilen, duyusal/işitsel engeli olmayan, araştırmaya katılmaya istekli ve onam alınan 120 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında;“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”, ilaç uyumunun değerlendirilmesinde“Adherence Scale with Knowledge (ASK-20)'' ve ”Medication Adherence Report Scale-5/İlaç Uyumu Bildirim Ölçeği (İUBÖ)“, yaşam kalitesininin değerlendirilmesinde ”Yaşam Kalitesi Ölçeği-5 Boyut (EQoL-5D-3L)" kullanıldı. Verilerin analizi, IBM SPSS®22.0 programında tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve karşılaştırmalı istatistikler kullanılarak gerçekleştirildi. Böbrek nakli hastaların İUBÖ puan ortalamasının 23.16±2.83 olduğu ve %37.5'inin ilaç uyumsuzluğu olduğu saptandı. EQoL-5D-3L VAS puan ortalamasının ise 79,5±8,43 (min=40-maks=90) olduğu belirlendi. İUBÖ ile EQoL-5D-3L arasında negatif yönde, anlamlı ilişki olduğu görüldü (r=-0,203;p0,05). Hastaların %59,2'si erkek, %69,20'si evli, yaş ortalamasının 40.50±11.92 yıl ve nakil sonrası geçen süre ortalamasının 17,3±15,61 ay olduğu belirlendi. Yaş arttıkça (r=-0,210;p0,05), çocuk sayısı arttıkça (r=-0,270;p0,05), nakil üzerinden geçen süre arttıkça İUBÖ puanlarının azaldığı (r=-0,313;p
Özet (Çeviri)
The study was conducted descriptively to determine the reasons for medication nonadherence in patients who underwent kidney transplantation. The population of the study consisted of all patients (N=450) followed in the Organ Transplant Outpatient Clinic of a private university hospital. The sample included 120 patients aged between 18-65, who had undergone transplantation at least 3 months prior, were literate, had no sensory/hearing impairments, were willing to participate in the study, and provided informed consent. Data collection tools included the“Patient Information Form,”the“Adherence Scale with Knowledge (ASK-20)”and the“Medication Adherence Report Scale-5 (MARS-5)”to evaluate medication adherence, and the“Quality of Life Scale-5 Dimensions (EQoL-5D-3L)”to assess quality of life. Data analysis was performed using descriptive, relational, and comparative statistics with IBM SPSS® 22.0. The mean MARS-5 score for kidney transplant patients was found to be 23.16±2.83, with 37.5% exhibiting medication nonadherence. The mean EQoL-5D-3L VAS score was 79.5±8.43 (min=40, max=90).