Eski Anadolu Toplumlarında Processus mastoideus anatomisi ve cinsiyet belirleyici etkisi
Anatomy and Sex-determining features of the mastoid process in Ancient Anatolian Societies
  1. Tez No: 875216
  2. Yazar: CANSU AKDAĞ UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HİLAL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan iskelet kalıntılarının tanımlanması, özellikle hukuki ve toplumsal açıdan son derece kritik bir süreçtir. Bu süreçte, cinsiyetin doğru bir şekilde belirlenmesi oldukça önemlidir. Özellikle kafatası bölgesinin morfolojik analizi, cinsiyet tespitinde önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, mastoid bölge ve processus mastoideus'un anatomik yapısı, lokalizasyonu ve cinsiyet tayininde kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalı'nın kemik arşivinde bulunan kayıtlı, cinsiyeti bilinen, Anadolu'da farklı dönemlerde yaşamış 79 (30 kadın ve 49 erkek) yetişkin kafatası kullanıldı. Kranyuma ait genişlik, derinlik ve yükseklik parametreleri, proc. mastoideus'un önemli topografik noktalara olan mesafesi, proc. mastoideus, proc. occipitomastoideus ve incisura mastoidea'ya ait genişlik, derinlik ve yükseklik parametreleri, mastoid üçgen, kafa tabanında oluşturulan basion ve opisthion üçgenleri çevre ve alanları ile çeşitli açısal ölçümler alındı. Verilerin analizi için SPSS programı kullanıldı. Sağ-sol ve cinsiyetler arası karşılaştırmaları yapıldı. Alınan parametrelerden oksipitomastoid çıkıntı genişliği, incissura mastoidea açısı, asterion-porion mesafesi, asterion, opistion ve inion açıları ile basion üçgeni alan ve çevre parametreleri hariç tüm parametrelerde cinsiyetler arasında farklılık tespit edildi. Elde edilen sonuçlar, adli bilimler ve anatomik araştırmalar başta olmak üzere çeşitli bilimsel alanlara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Identification of human skeletal remains is a highly critical process, especially from legal and societal perspectives. Accurate determination of sex is crucial in this process. Morphological analysis of the skull, particularly the cranial region, plays a significant role in sex determination. This study aims to investigate the anatomical structure, localization, and usability of the mastoid region and processus mastoideus in sex determination. The study utilized 79 adult skulls (30 female and 49 male) from different periods in Anatolia, registered in the bone archive of Burdur Mehmet Akif Ersoy University's Department of Anthropology. Parameters such as width, depth, and height of the cranium, distances from the proc. mastoideus to important topographic points, as well as width, depth, and height parameters of proc. mastoideus, proc. occipitomastoideus, and incisura mastoidea, mastoid triangle, and various angular measurements of basion and opisthion triangles created on the cranial base were taken. Data analysis was conducted using SPSS software, including comparisons between left-right and sexes. Differences between sexes were observed in all parameters except for mastoid process width, incisura mastoidea angle, asterion-porion distance, asterion, opisthion, and inion angles, and basion triangle area and perimeter parameters. The findings will contribute to various scientific fields, particularly forensic sciences and anatomical research.