Nükleer teknolojide kullanılabilecek bazı refrakter yüksek entropili alaşımların radyasyon soğurma özeliklerinin incelenmesi
Investigation of radiation absorption properties of some refractory high entropy alloys to be used in nuclear technology
  1. Tez No: 875220
  2. Yazar: GİZEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ AKKUŞ, PROF. DR. HÜSEYİN OZAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, nükleer teknolojide kullanılabilecek 13 adet refrakter yüksek entropili alaşım tasarlanarak radyasyon zırhlama özellikleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, Zirkonyum, Tungsten, Niyobyum, Tantalyum ve Molibden refrakter elementlerini içeren refrakter yüksek entropili alaşımların radyasyon zırhlama parametreleri Phy-X/PSD ve MCNP kodu ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ZrWNbTaMo0,4 kodu ile tasarlanan alaşımın diğer alaşımlara göre daha uyumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Bu çalışma, yüksek entropili alaşımların nükleer teknoloji alanında potansiyel uygulamaları için önemli veriler sağlayarak olumlu bulgu sonuçları ile ZrWNbTaMo0,4 alaşımını literatüre kazandırmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 13 refractory high entropy alloys to be used in nuclear technology were designed and their radiation armouring properties were investigated. Within the study, the radiation shielding parameters of refractory high entropy alloys containing Zirconium, Tungsten, Niobium, Tantalum and Molybdenum refractory elements were investigated by Phy-X/PSD and MCNP code. The results obtained show that the alloy designed with the ZrWNbTaMo0,4 code gives more compatible results than other alloys. This study aims to provide important data for the potential applications of refractory high entropy alloys in the field of nuclear technology and to introduce ZrWNbTaMo0,4 alloy to the literature with favourable findings.