Yüzücülerin zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental endurance levels of swimmers
  1. Tez No: 875238
  2. Yazar: MAHSUM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada yüzücülerin zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini 2024 yılında Batman ilinde yüzme branşından 360 sporcu oluşturmuştur. Sporcuların demografik özelliklerine ilişkin bilgiler“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmış, zihinsel dayanıklılık düzeyleri ise“Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 22.0 yazılım paketi kullanılarak istatistiksel analizlere tabi tutulmuş; frekans analizi, yüzde analizi, aritmetik ortalama, bağımsız değişken t testi, ANOVA analizleri ve post hoc testleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, yüzme ile kaç yıldır ilgileniyorsunuz ve hangi düzeyde ilgileniyorsunuz değişkenlerine bakıldığında zihinsel dayanıklılık düzeyleri puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p.05). Bu doğrultuda fiziksel antrenmanların yanında sporcuların zihinsel dayanıklılıklarını arttırmaya yönelik imgeleme antrenmanları, bilgilendirici ve eğitici programlar yapılarak yüzme sporcularının performanslarının arttırılması amaçlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mental endurance levels of swimming athletes. The population and sample of the study consisted of 360 athletes from the swimming branch in Batman in 2024. Information about the demographic characteristics of the athletes was collected through the“Personal Information Form”, and their mental endurance levels were measured with the“Mental Endurance Inventory”. The data obtained were subjected to statistical analysis using SPSS 22.0 software package; frequency analysis, percentage analysis, arithmetic mean, independent variable t test, ANOVA analysis and post hoc tests were performed. According to the results of the analysis, a statistically significant difference was found in the variables of gender, age, educational level, how many years you have been interested in swimming and at what level you are interested (p.05). In this direction, it can be aimed to increase the performance of swimming athletes by performing imagery training, informative and educational programs to increase the mental endurance of athletes in addition to physical training.