8-10 yaş ve 11-13 yaş grubu yüzücülerinin ergometrik performans düzeyi yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 18254
  2. Yazar: ÇİĞİL GÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yarışma amacıyla yüzme sporu yapan 8-10 ve 11-13 yaş gruplarında, ergometrik performans konusunda büyüme ve ge lişmeyle bağlantılı değişimleri tespit edebilmek; çalışma süre ve yoğunluğu ile mevcut ergometrik performans düzeyi yönünden karşılaştırma yapabilmek amacıyla, kendi yaş gru bunda Türkiye çapında önemli dereceler elde etmiş; 8-10 yaş grubundan 28, 11-13 yaş grubundan 16 erkek denek seçil di. Bu 2 denek grubunun antrenman programları, şiddet, yo ğunluk, süre ve kapsam bakımından farklıdır. Testler, her iki grupta da müsabaka sezonunun sonunda, dinlenme periyo duna girildiği tarihte yapıldı. Test edilen değerlendirme kriterleri; kan parametrele rinde eritrosit sayısı, Hb % değeri, Hct % değeri ve löko- sit sayısı; solunum parametrelerinde FVC, FEVı, BEF, FIVC, MW ve FRC değerleri; dolaşım parametrelerinde istirahat, egzersiz sonu ve dinlenme sonu kalp atım sayısı, istirahat ve egzersiz sonu kan basıncı değerleri ölçüldü. 2 denek grubunun eritrosit sayısı, lökosit sayısı ve Hct % değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The subjects of this investigation were totally 44 collegrate male competitive swimmers who were separated into two groups as 8-10 age (28 swimmers) and 11-13 age (16 swimmers) groups in orter to be able to compore their ergometric performance levels associated with training period and intensity depending on their biologi cal developments. The selected swimmers are the ones who own very important degrees, records and championships for Turkey. The intensity, volume, period and methods of training for the two groups are different. Tests have been realized at the end of the competition season, in other words just at the beginning of lay out period. The eveluated criteria are; as blood parameter; red blood cell count. Hb %, Hct % and leucocyte count values: as repriration parameters; FVC, FEVi, PEF, FIVC, MW and FRC values as circulation parameters; at recovery, just at the end of training and at rest state pulse figmes, blood pressure measures just after the training period and at rest. Statistically, we couldn't detect any significant difference in terms of leucocyte count and % Hct.