Psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin, iş doyumu ile fiziksel sağlık bakımına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 875240
  2. Yazar: HALE NUR YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin, iş doyumu ve fiziksel sağlık bakımına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelenmek amacı ile planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Psikiyatri kliniklerinde çalışan 78 hemşire oluştururken örneklemini ise evreni bilinen örneklem yöntemi ile hesaplanan 65 hemşire oluşturdu. Çalışmanın, verileri etik kurul ve kurum iznini takiben 22.06.2023-01.08.2023 tarihleri arasında yüz yüze anket yöntemi ile toplandı. Çalışmanın verilerinin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Fiziksel Sağlık Tutum Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği kullanıldı. Bireylerin sosyodemografik özelliklerinin değerlendirilmesinde; frekans ve yüzde, ortalama ve standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerlendirme, ölçek puanlarının değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerlendirme, normallik durumlarını değerlendirmeye yönelik istatiksel analizler, ölçeklerin puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmede correlasyon testleri, ölçeklerin güvenirliğinin analizinde Cronbach Alfa Katsayı kullanıldı. Sosyodemografik özelliklere göre ölçek puanlarının karşılaştırmasında varyans analiz testleri (normal dağılımda; ikili karşılaştırmada; bağımsız t testi, üçlü karşılaştırmada One Way ANOVA testi ve post hoc testler, normal olmayan dağılımda ikili karşılaştırmada; Mann Whitney U testi, üçlü karşılaştırmada; Kruskal Wallis testi post hoc testler) ve gereklilik halinde regresyon analizi kullanıldı. Fark ve ilişkilerde anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out with the aim of examining the relationship between job satisfaction and attitudes towards physical health care of nurses working in psychiatric clinics. The population of the research consisted of 78 nurses working in the Psychiatry clinics of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, while the sample consisted of 65 nurses whose population was calculated using the known sampling method. The data of the study was collected by face-to-face survey method between 22.06.2023 and 01.08.2023, following the permission of the ethics committee and the institution. Personal Information Form, Physical Health Attitude Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were used to collect the data of the study. In evaluating the sociodemographic characteristics of individuals; frequency and percentage, mean and standard deviation, median, minimum and maximum evaluation, arithmetic mean, standard deviation, median, minimum and maximum evaluation in the evaluation of scale scores, statistical analyzes to evaluate normality situations, correlation tests to evaluate the relationship between the scores of the scales, and analysis of the reliability of the scales. Cronbach Alpha Coefficient was used. Variance analysis tests in comparison of scale scores according to sociodemographic characteristics (in normal distribution; in pairwise comparison; independent t test, One Way ANOVA test and post hoc tests in triple comparison; in pairwise comparison in non-normal distribution; Mann Whitney U test, in triple comparison; Kruskal Wallis test post hoc tests) and regression analysis were used if necessary. The significance level in differences and relationships was accepted as p0.05).