Multipl skleroz hastalarında inspiratuar kas eğitiminin denge ve postüral kontrol üzerindeki etkisi
Effects of inspiratory muscle training on balance and postural control in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 875241
  2. Yazar: TUĞÇE DUMAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Multipl Skleroz hastalarında en sık görülen problemlerden biri denge ve postüral kontrol problemidir. İnspiratuar kaslardan biri ve en önemlisi olan diyafram kası ve diğer yardımcı solunum kasları dengenin sürdürülmesinde önemli faktörlerdendir. Bu nedenle çalışmamızın amacı multiple skleroz hastalarında uygulanan inspiratuar kas eğitiminin denge ve postüral kontrole etkisini incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılmayı kabul eden 32 hasta başlangıç değerlendirmelerinin ardından randomizasyon yöntemi ile tedavi ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Denge ve postüral kontrol Mini Denge Değerlendirme Sitemleri Testi (Mini-BESTest) ile, gövde kontrolü Gövde Bozukluk Ölçeği ile değerlendirildi. Tüm hastalara maksimum bağımsızlık seviyesine uygun denge ve postüral kontrol egzersizleri verildi. Tedavi grubundaki hastalara ek olarak bir basınç eşik yükleme cihazı (Threshold IMT) ile inspiratuar kas eğitimi (İKE) verildi. Hastalar 8 hafta boyunca haftada 4 gün evde 1 gün hastanede gözetimli olacak şekilde egzersiz yaptılar. İKE bireyin maksimum inspiratuar kuvvetinin %30'unda günde toplam 30 dk. olacak şekilde iki seferde verildi. İKE yüklemesi ve egzersizler hasta gözetimli egzersize geldiği gün güncellendi. Bulgular: Tedavi sonrası her iki grupta da denge ve gövde kontrolünde anlamlı iyileşme görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the most common problems in patients with multiple sclerosis is balance and postural control. The diaphragm muscle, one of the inspiratory muscles and the most important one, and other accessory respiratory muscles are important factors in maintaining balance. Therefore, the aim of our study was to examine the effect of inspiratory muscle training applied to patients with multiple sclerosis on balance and postural control. Materials and Methods: After the initial evaluations, 32 patients who agreed to participate in the study were randomly divided into two groups as treatment and control groups. Balance and postural control were evaluated with the Mini Balance Evaluation Systems Test (Mini-BESTest), and trunk control was evaluated with the Trunk Impairment Scale. All patients were given balance and postural control exercises appropriate for the maximum level of independence. In addition, patients in the treatment group were given inspiratory muscle training (IMT) with a pressure threshold loading device (Threshold IMT). Patients exercised 4 days a week at home and 1 day in the hospital under supervision for 8 weeks. IKE was given in two sessions at 30% of the individual's maximum inspiratory force for a total of 30 minutes per day. IKE loading and exercises were updated on the day the patient came to supervised exercise..