Türkiye'deki iki dilli yabancı öğrencilerin sosyokültürel uyumlarının incelenmesi
Examining the sociocultural adaptation of bilingual foreign students in Türkiye
  1. Tez No: 875251
  2. Yazar: HATİCE ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK POLATCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Türkiye'ye eğitim göçü yoluyla gelen yabancı öğrencilerin, farklı kültürel değer ve anlayış gruplarının, üniversite gibi ortak yaşam alanlarında birbirlerini anlama, iş birliği geliştirme ve etkileşime girme süreçlerini yani sosyokültürel uyumlarını farklı değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni İnönü Üniversitesi'nde farklı bölümlerde eğitim alan uluslararası öğrencilerdir. Çalışmanın örneklem grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında farklı kademelerde öğrenimine devam eden 200 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, Kaya tarafundan 2022 yılında geliştirilen“Göçmenler için Sosyal Uyum Ölçeği (GSUÖ)”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 26 istatiksel veri analiz programından yararlanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizi için betimsel istatistiklerden yararlanılmış ve normal dağlım gösteren verilerin analizi için parametrik testler kullanılmıştır. Verilerle, normallik testleri, t-testi, ANOVA gibi analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda uluslararası öğrencilerin genel olarak sosyokültürel uyum düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet, yaş, gelir durumu, baba eğitim durumu ve daha önce Türkçe bilme değişkenlerinde sosyokültürel uyum açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Sınıf değişkeninde hazırlık sınıfları lehine, ülke değişkeninde Arap ülkeleri dışındaki diğer ülkeler lehine, ikamet yeri değişkeninde KYK yurtlarında kalanlar lehine ve anne eğitim durumu değişkeninde eğitim düzeyi yüksek olanlar lehine sosyokültürel uyum açısından anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca Türkçe öğrenmek için ek çalışmalar yapmanın ve genel not ortalamasının yüksek olmasının sosyokültürel uyumu arttırdığı söylenebilir. Araştırmanın sonuçları büyük oranda alanyazın ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the sociocultural adaptation of foreign students who come to Turkey through educational migration in terms of different variables. The survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The population of the study is international students studying in different departments at Inönü University. The sample group of the study consists of 200 students who continue education at different levels in the 2023-2024 academic year. The data of the research were collected with the“Social Cohesion Scale for Immigrants (GSUÖ)”developed by Kaya in 2022. The data was analyzed using the SPSS 26 statistical data analysis program. Descriptive statistics were used to analyze the data and parametric tests were used to analyze normally distributed data. Analyzes such as normality tests, t-test, ANOVA were made with the data. The analysis revealed that international students exhibited high levels of sociocultural adaptation. It was observed that there was no significant difference in terms of sociocultural adaptation in the variables of gender, age, income level, father's education level and previous knowledge of Turkish. It was observed that there was a significant difference in terms of sociocultural adaptation in the class variable in favor of preparatory classes, in the country variable in favor of countries other than Arab countries, in the place of residence variable in favor of those staying in KYK dormitories, and in the mother's education level variable in favor of education level. In addition, it can be said that doing additional studies to learn Turkish and having a high GPA increase sociocultural adaptation. The findings of the research are largely parallel to the literature.