Yuvarlak omuz postürüne sahip bireylerde omuz egzersizleri sırasında dinamik nöromusküler stabilizasyonun trapezius kas aktivasyonuna etkisi
The effect of dynamic neuromuscular stabilization on trapesius muscle activation during shoulder exercises in individuals with rounded shoulder posture
- Tez No: 875255
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; yuvarlak omuz postürü (YOP)'ne sahip bireylerde, rehabilitasyonda sık kullanılan skapular retraksiyon egzersizleri sırasında Dinamik Nöromusküler Stabilizasyon (DNS) tekniğinin trapezius kasının üst, orta ve alt parçasının kas aktivasyonuna olan etkisini incelemektir. Çalışma, 'YOP'a sahip 32 birey ile gerçekleştirilmiştir. YOP'un belirlenmesi için sırtüstü yatış pozisyonunda akromion ile yatak arasındaki mesafe cetvel ile cm cinsinden ölçülmüştür. Bu mesafe 2,5 cm ve üzerinde ise YOP olarak kabul edilmiştir. Katılımcılara elastik dirençle uygulanan üç farklı skapular retraksiyon egzersizi ve DNS'nin bir bileşeni olan DNS solunum tekniği öğretilmiştir. Egzersizler katılımcılara orta şiddette uygulatılmış, egzersiz şiddeti OMNI-RES skalasına göre belirlenmiştir. Hem DNS ile birlikte hem de DNS olmadan, rastgele bir sırayla yapılan egzersizler sırasında trapezius kasının üst parça (ÜT), orta parça (OT) ve alt parçasının (AT) kas aktivasyonu 8 kanallı yüzeyel elektromiyografi sistemi (Noraxon Ultium, Scottsdale, ABD) kullanılarak ayrı ayrı ölçülmüştür. Kas aktivasyonları maksimum istemli izometrik kontraksiyon (MVIC) yüzdesi şeklinde hesaplanarak analizlerde % MVIC değerleri kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri,“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) 21.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm egzersizlerde trapezius kasının üst, orta ve alt parçasının kas aktivasyonu egzersizler DNS ile birlikte yapıldığında daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Çalışmanın temel bulguları, egzersizler DNS ile birlikte yapıldığında trapezius kasının tüm parçalarının aktivasyonunun daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu durum, DNS'nin ilgili kas grubunun aktivasyonu bakımından egzersizlerin daha etkili bir şekilde yapılmasını sağladığını düşündürmektedir. Ancak DNS'nin ÜT aktivasyonunu ve egzersizlerden birinde ÜT/AT oranını artırıyor olması omuz rehabilitasyonu açısından olumsuz bir durum olabilir. Bu durumda egzersizler DNS ile birlikte uygulanacaksa ÜT aktivasyonunu azaltmaya yönelik önlemlerin alınması gerekebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to examine the effect of the Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS) technique on the muscle activation of the upper, middle and lower parts of the trapezius muscle during scapular retraction exercises frequently used in rehabilitation in individuals with rounded shoulder posture (RSP). The study was conducted with 32 individuals with RSP. To determine RSP, the distance between the acromion and the bed in the supine position was measured in cm with a ruler. If this distance is 2.5 cm or more, it is considered RSP. Participants were taught three different scapular retraction exercises performed with elastic resistance and the DNS breathing technique, which is a component of DNS. Exercises were performed at moderate intensity by the participants, and exercise intensity was determined according to the OMNI-RES scale. Muscle activation of the upper part (UT), middle part (MT) and lower part (LT) of the trapezius muscle during exercises performed in a random order, both with and without DNS, was measured separately using an 8-channel surface electromyography system (Noraxon Ultium, Scottsdale, USA). Muscle activations were calculated as the percentage of maximum voluntary isometric contraction (MVIC) and %MVIC values were used in the analyses. Statistical analyzes of the study were carried out using“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) 21.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) software. In all exercises, muscle activation of the upper, middle and lower parts of the trapezius muscle was found to be higher when the exercises were performed with DNS (p 0.05). The main findings of the study show that the activation of all parts of the trapezius muscle is higher when the exercises are performed together with DNS. This suggests that DNS enables exercises to be performed more effectively in terms of activation of the relevant muscle group. However, the fact that DNS increases UT activation and UT/LT in one of the exercises may be a negative situation in terms of shoulder rehabilitation. In this case, if exercises are to be applied together with DNS, measures to reduce UT activation may need to be taken.