Hentbolcuların sportmenlik yönetimi ile kendine saygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between handball players' sportsmanship orientation and self-respect levels self-esteem levels
  1. Tez No: 875256
  2. Yazar: ATAHAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı hentbolcuların fair play yaklaşımları ve kendine saygı durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın grubu 2022-2023 Türkiye Hentbol Süper lig ve 1. Lig'de hentbol oynayan 58 erkek, 67 kadın sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada sporcuların demografik özelliklerini belirlemek için 7 maddeden oluşan Kişisel Bilgi Formu, fair play yaklaşımlarını belirlemek için Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ve kendine saygı düzeyini belirlemek için Kendine Saygı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde betimsel istatistikler olan aritmetik ortalama, frekans, standart sapma ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Normal dağılımı belirlemek için yapılan Kolmogorov-Smirnov testi sonuçlarına da bakılarak araştırma verilerinin normal dağılım göstermediği tespit edildi, bağımsız gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik olmayan testler kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalar için ise Kruskal Wallis testi yapılmıştır. Araştırmada hentbolcuların kendine saygı ve sportmenlik yönelimleri arsındaki ilişki cinsiyet, yaş, spora başlama yaşı, lig seviyesi, millilik durumu, ailede hentbol geçmişi ve eğitim durumu değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, sporcuların genel sportmenlik yönelimi ve kendine saygı düzeyleri yüksek düzeyde olduğu ve sportmenlik yönelimi ile kendine saygı düzeyi arasında istatistiksel olarak pozitif yönde zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sportmenlik yönelimi rakibe saygı boyutunda erkek sporcuların, kadın sporculardan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bir sportmenlik yönelimine sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sporda sorumluluklara bağlılık boyutunda lisans öğrencisi ve lisans mezunu olan sporcuların lise mezunlarına göre daha yüksek düzeyde sportmenlik yönelimine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Sporcuların sportmenlik yönelimi ve kendine saygı düzeyi ile cinsiyet, oynadığı lig, millilik durumu ve eğitim düzeyi arasında istatistiksel olarak ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak yapılan bu araştırmada kendine saygı düzeyinin artmasının sportmenlik yönelimlerinin de arttığını eğitim, yaş, lig seviyesi ve cinsiyetin fair play davranışları, eğitim ve lig seviyesinin kendine saygı düzeyi üzerinde etkili olduğunu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between fair play attitudes and self-esteem in handball players. This study is a quantitative research and relational survey model was used. The study group consisted of 58 male and 67 female handball players playing handball in the Turkish Handball Super League and 1st League in the 2022-2023 season. In the study, the Personal Information Form consisting of 7 items was used to determine the demographic characteristics of the athletes, the Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale was used to determine their fair play approaches, and the Self-Esteem Scale was used to determine the level of self-esteem. SPSS 21.0 program was used to analyze the data obtained. Descriptive statistics such as arithmetic mean, frequency, standard deviation and percentage values were calculated in the analysis of the research data. The results of the Kolmogorov-Smirnov test to determine the normal distribution showed that the research data did not show normal distribution and nonparametric tests were used for comparisons between independent groups. Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons and Kruskal-Wallis test was used for multiple comparisons. In the study, the relationship between self-esteem and sportsmanship orientation of handball players was examined according to the variables of gender, age, age of starting sports, league level, nationality status, handball history in the family and educational status. According to the results of the study, it was determined that the general sportsmanship orientation and self-esteem levels of the athletes were at high level and there was a statistically weak positive relationship between sportsmanship orientation and self-esteem level. It was determined that male athletes had a statistically significantly higher level of sportsmanship orientation than female athletes in the dimension of sportsmanship orientation and respect for opponent. In addition, in the dimension of commitment to responsibilities in sports, it was observed that undergraduate students and undergraduate graduates had a higher level of sportsmanship orientation than high school graduates. It was determined that there was no statistical relationship between sportsmanship orientation and self-esteem level of athletes and gender, league played, nationality status and education level. As a result, in this study, it can be said that the increase in the level of self-esteem increases the level of sportsmanship orientation, education, age, league level and gender are effective on fair play behaviors, education and league level are effective on the level of self-esteem.