Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde eğitsel oyunların kullanımına ilişkin öğrenci görüşleri: Türkiye Maarif Vakfının Etiyopya Sebata Kampüsünde bir inceleme
Student views on the use of educational games in teaching Turkish as a foreign language: A study at the Ethiopian Sebata Campus of the Turkish Maarif Foundation
- Tez No: 875262
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AHMET KIRKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada eğitsel oyunlarla yabancılara Türkçe öğretimine ilişkin öğrenci görüşleri incelenmeye çalışılmıştır. Öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenirken özellikle temel dil becerilerini uygulama alanlarında karşılaşabilecekleri muhtemel sorunlara eğitsel oyunlarla çözüm üretmek, dil öğrenme sürecini daha eğlenceli ve ilgi çekici hâle getirmek ve öğrencilerin öğrenme sürecine yönelik olumlu tutumlar geliştirilebilmelerini sağlayabilmek bu araştırmanın temel dayanaklarını oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak eylem araştırması kullanılmıştır. Çalışma grubu, çeşitli sınıflardan seçilen 6 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrenciler H.T, H.U, H.Y, H.A, M.Y ve A.Y şeklinde kodlanmıştır. Öğrenciler, 4 kız 2 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler, ortalama 15 yaşındadır. Öğrencilerin seçiminde seviyeleri, dört temel dil becerileri ve Türkçe konuşabilme becerileri dikkate alınmıştır. Çalışma okul idaresinin uygun görüşü alınarak Türkçe sınıfında yapılmıştır. Çalışmalar, öğrencilerin derslerini aksatmayacak şekilde okul idaresinin uygun gördüğü saatlerde yapılmıştır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile eylem planının uygulanabilmesi amacıyla yine araştırmacı tarafından hazırlanan eğitsel oyunlar kullanılmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşme kayıtları bilgisayar ortamına aktarılarak tematik analize tabi tutulmuştur. Tutarlılığı sağlamak için araştırmacı tarafından belirlenen kodların hem kendi aralarındaki ilişkiye hem de daha önce oluşturulan kuramsal yapı ile ilişkilerine bakılmış, anlamlı ve tutarlı bir bütün ortaya koydukları anlaşılmıştır. Araştırmanın teyit edilebilirliğini sağlamak için ise araştırmada izlenen bilimsel yöntem, örnekleme tekniği, veri toplama aracı ve veri analizi süreçleri ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Çalışmanın inandırıcılığını sağlamak için katılımcılar tarafından dile getirilen görüşler; herhangi bir yorum yapılmadan, ifade edildikleri şekilde değerlendirilmiştir. Araştırmanın aktarılabilirliğini sağlamak için ise öncelikle araştırmacının veri toplama ve analizi süreçlerindeki rolü açık şekilde ifade edilmeye çalışmıştır. Araştırmanın sonunda eğitsel oyunlarla gerçekleştirilen yabancılara Türkçe öğretiminin öğrencilerin Türkçe öğrenmeye ilişkin tutumlarını olumlu yönde etkilediği, Türkçe öğrenmeye yönelik ilgilerinin arttığı, eğitsel oyunların Türkçenin yabancı dil olarak öğretimini kolaylaştırdığı, eğlenceli hâle getirdiği ve eğitsel oyunlarla Türkçe öğrenme etkinliklerinin, öğrencilerin dil öğreniminde karşılaştıkları zorlukları aşmalarında yardımcı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to examine the student views about teaching Turkish to foreigners with educational games. Creating solutions with educational games to possible problems that students may encounter, especially in the areas of applying basic language skills while learning Turkish as a foreign language, making the language learning process more fun and engaging, and ensuring that students can develop positive attitudes towards the learning process are the main pillars of the research. Action research is used as a method. The study group consists of 6 students selected from various classes. These students are encoded as H.T, H.U, H.Y, H.A, M.Y and A.Y. They are 4 female and 2 male students. Average age of the students is 15. In the selection of students, their levels, four basic language skills and Turkish speaking skills were taken into account. The study was conducted in the Turkish classroom by taking required permission of the school administration. The study was carried out during the hours deemed appropriate by the school administration so as not to disrupt the students' classes. Within the scope of the study, a Semi-Structured Interview Form and educational games prepared by the researcher were used as a data collection tool in order to implement the action plan. The interview recordings of the students were transferred to the computer environment and subjected to thematic analysis. In order to ensure consistency, the decodes determined by the researcher were examined both in relation to each other and the theoretical structure created earlier, and it was understood that they reveal a meaningful and consistent whole. To ensure the confirmability of the research, the scientific method, sampling technique, data collection tool and data analysis processes followed in the research were stated in detail. In order to ensure the credibility of the study, the opinions of the participants were evaluated as they were expressed without any comments. For the transferability of the research, first of all, the role of the researcher in the data collection and analysis processes was tried to be clearly expressed. It has been understood at the end of the research that Turkish teaching to foreigners, which is carried out with educational games, positively affect the students' attitudes towards Turkish learning, their interest in learning Turkish increase, educational games facilitate the teaching of Turkish as a foreign language and they make it fun and Turkish learning activities with educational games help students to overcome the difficulties they face in language learning.