Bilgi güvenliği farkındalıklarının incelenmesi: Teknopark örneği
Investigation of information security awareness: Technopark example
- Tez No: 875296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde teknolojinin kullanımının artması ve bilginin erişilebilirliğinin kolaylaşmasının ardından bilgiye ulaşmanın yanı sıra ulaşılan bilginin güvenliğinin de sağlanması için önlemler alınması gerekmektedir. Kurumlar her ne kadar önlem alırsa alsın bu süreçte en zayıf halka olan insan faktörünü bilinçlendirmek ve farkındalıklarının artmasını sağlayarak oluşabilecek risklerin en aza indirilmesi önemlidir. Bu farkındalığın sağlanması adına eğitimler vermek ve sürece dahil ederek rol ve sorumluluklar vermek önemlidir. Her kurum ve kuruluşta önemli olduğu gibi teknoloji istihdamının artışını sağlayan teknoparklarda hizmet veren firmalarda çalışanların bilgi güvenliği farkındalıklarının yüksek olması gerekmektedir. Eğer bilgi güvenliğinden kaynaklı bir tahribat meydana gelirse kurumlar bundan hem maddi hem de manevi boyutta zararlar görebilir. Araştırmada Keser ve Güldüren tarafından geliştirilen Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği kullanılarak teknoparkta hizmet veren firmalarda çalışanların bilgi güvenliği farkındalıkları incelenmiş olup, çalışanların cinsiyet, yaş, eğitim seviyeleri gibi sosyodemografik özelliklere göre fark oluşturup oluşturmadığını analiz etmek için t testi ve Anova testi uygulanmıştır. Analizlerin sonuçlarında bilgi güvenliği farkındalığı alan çalışanlarla almayan çalışanlar arasında ayırt edici bir fark gözlemlenmiştir. Bu araştırmada teknoparktaki firmalarda çalışan çalışanların bilgi güvenliği farkındalıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the use of technology increases and the accessibility of information becomes easier, precautions must be taken to ensure the security of the information accessed as well as access to information. No matter how many precautions institutions take, it is important to raise awareness of the human factor, which is the weakest link in this process, and to minimize the risks that may occur by increasing their awareness. In order to raise this awareness, it is important to provide training and assign roles and responsibilities by involving them in the process. As is important in every institution and organization, the information security awareness of employees in companies serving in technoparks that increase technology employment should be high. If a damage occurs due to information security, institutions may suffer both material and moral damages. In the research, the information security awareness of employees in companies serving in the technopark was examined using the Information Security Awareness Scale developed by Keser and Güldüren, and t test and ANOVA test were applied to analyze whether there was a difference according to sociodemographic characteristics such as gender, age and education levels of the employees. As a result of the analysis, a distinctive difference was observed between employees who received information security awareness and those who did not. In this research, the information security awareness of employees working in companies in the technopark was examined.