Sağlık yönetimi öğrencilerinin dijital vatandaşlık düzeyleri ile dijital veri güvenliği farkındalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between digital citizenship levels of health management students and awareness of digital data security
- Tez No: 898256
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde, sağlık sektöründe sürekli yeni teknolojik gelişmeler yaşanmaktadır. Bu ilerlemeler, sağlık çalışanları ve geleceğin sağlık yöneticileri için bu teknolojilere etkin bir şekilde uyum sağlama zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Bu hızlı teknolojik değişimlerle birlikte, dijital vatandaşlık ve dijital veri güvenliği kavramları öne çıkmış, sağlık profesyonellerinin bu alanlarda bilinçli ve yetkin olması gerekliliği daha da belirgin hale gelmiştir. Giderek dijitalleşen sağlık sektöründe dijital vatandaşlık ve dijital veri güvenliği, hasta ve çalışan güvenliğini ve sağlık verilerinin korunmasını sağlamak için de kritik bir rol oynamaktadır. Dijital vatandaşlık, sağlık profesyonellerinin ve hastaların dijital ortamda etik davranışlar sergileme sorumluluğunu içerir. Bu, hasta gizliliği, bilgi paylaşımı ve dijital platformlarda etik değerlere uygun bir şekilde hareket etmeyi kapsar. Sağlık profesyonellerinin dijital vatandaşlık konusunda bilinçli olması, güvenilir bir sağlık hizmet sunumu için önemlidir. Dijital veri güvenliği ise, hasta ve çalışan bilgilerinin yetkisiz erişimlere karşı korunmasını sağlamak amacıyla alınan önlemleri ifade eder. Hastaların özel sağlık verilerinin güvenli bir şekilde saklanması, siber tehditlere karşı dirençli bir yapı oluşturulması, sağlık sektörünün bütünlüğünü ve güvenilirliğini sürdürmek açısından kritiktir. Bu çalışma sağlık yönetimi bölümü öğrencilerinin dijital vatandaşlık ve dijital veri güvenliği farkındalıkları arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya 221 öğrenci katılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Dijital Vatandaşlık Ölçeği ve Dijital Veri Güvenliği Farkındalığı Ölçeği ile Google Forms aracılığıya (30.05.23-15.06.23) tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre öğrencilerin dijital vatandaşlık ölçeği ortalaması (x̄=4,06) dijital veri güvenliği farkındalığı ölçeği (x̄=3,09) ortalamasına göre yüksek düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, there are continuous new technological developments in the health sector. These advances bring along the necessity for healthcare professionals and future healthcare managers to adapt to these technologies effectively. With these rapid technological changes, the concepts of digital citizenship and digital data security have come to the fore, and the necessity for healthcare professionals to be conscious and competent in these areas has become more evident. In the increasingly digitalised healthcare sector, digital citizenship and digital data security play a critical role in ensuring patient and employee safety and the protection of health data. Digital citizenship includes the responsibility of healthcare professionals and patients to demonstrate ethical behaviour in the digital environment. This includes patient confidentiality, information sharing and acting in accordance with ethical values on digital platforms. It is important for healthcare professionals to be aware of digital citizenship for a reliable healthcare service delivery. Digital data security refers to the measures taken to ensure that patient and employee information is protected against unauthorised access. Storing patients' private health data securely, creating a structure resistant to cyber threats is critical to maintain the integrity and reliability of the health sector. This descriptive study was conducted to determine the relationship between digital citizenship and digital data security awareness of health management students. 221 students participated in the study. Data were collected through Personal Information Form, Digital Citizenship Scale and Digital Data Security Awareness Scale via Google Forlar between (30.05.23-15.06.23) dates. According to the results of the study, the mean of the digital citizenship scale (x̄=4,06) was found to be at a higher level than the mean of the digital data security awareness scale (x̄=3,09).