Fotovoltaik enerji sistemlerinin elektrik dağıtım şebekesine entegrasyonunun analiz edilmesi
Analyzing the integration of photovoltaic energy systems into the electricity distribution network
  1. Tez No: 875299
  2. Yazar: YUSUF ALİ YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Elektrik dağıtım sistemlerinin tasarım süreci sırasında fotovoltaik (FV) sistemlerin dağıtım şebekesine entegre edilmesinden kaynaklanabilecek potansiyel sorunları ve operasyonel zorlukları dikkatle değerlendirmek önemlidir. Elektrik dağıtım şebekesinin güvenilir şekilde çalışmasını sağlamak için zorunlu düzenlemelerin oluşturulması ve kapsamlı planların geliştirilmesi gerekmektedir. FV enerji sistemlerin dağıtım şebekesine entegre edilmesiyle gerilim regülasyonu, harmonik sorunlar, bakım ve işletme topraklama yapısındaki değişiklikler, anlık kısa devre akım değerlerindeki artış, arıza sırasında veya arıza sonrasındaki davranışlar ve dağıtım şebekesinin gerilim ve frekans dalgalanmalarına verdiği tepkiler yer almaktadır. Bunun yanında jeneratörlerin karakteristiği, statik yükler ve tüketicilerin gereksinimleri dağıtım şebekesinin karakteristiğini etkilemektedir. Bu kapsamda, bu tez çalışmasında bir FV enerji santralinin dağıtım şebekesine entegrasyonu ile yük akış analizi, kısa devre akımı, röle koordinasyon kontrolü ve FV tabanlı dönüştürücü ve/veya statik yük harmoniklerinin etkileri araştırılmış ve incelenmiştir. Röle koordinasyon kontrolü ile arıza akımına en yakın yerden elektrik kesilerek elektrik kesintisi birçok noktada hissedilmeden arıza bölgesi koruma altına alınmaktadır. Kısa devre arıza akımına karşı röle koordinasyon kontrolü ile aşırı akım önlenerek ve arıza akımının devam etmesi durumunda ise kesici ile şebekenin enerjisi kesilmektedir. Ayrıca enerji depolama ünitelerinin sisteme entegre edilmesi ile FV enerji sisteminin ürettiği fazla gücü bataryalara aktarılarak yük akış dengesi sağlanmış, güneş enerjisinin sınırlamaları aşılmış, şebeke istikrarı arttırılmış ve enerji kullanımı optimize edilerek sürdürülebilir bir enerji sağlanmıştır. Bunun yanında, statik yüklerinin ve FV enerji sistemlerinin neden olduğu harmonikler analiz edilerek IEEE-519 standartlarına göre azaltılmıştır. FV santralinin elektrik dağıtım şebekesine entegrasyonu ETAP yazılım programı ortamında incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the design process of electrical distribution systems, it is important to carefully consider the potential problems and operational challenges that may arise from integrating photovoltaic (PV) systems into the distribution grid. It is necessary to establish mandatory regulations and develop comprehensive plans to ensure the reliable operation of the electricity distribution network. By integrating PV energy systems into the distribution network, voltage regulation, harmonic problems, changes in the maintenance and operation grounding structure, increase in instantaneous short circuit current values, behavior during or after the fault, and the reactions of the distribution network to voltage and frequency fluctuations are included. In addition, the characteristics of the generators, static loads and the requirements of the consumers affect the characteristics of the distribution network. In this context, in this thesis study, the integration of a PV power plant into the distribution network and the effects of load flow analysis, short circuit current, relay coordination control and PV-based converter and/or static load harmonics were investigated and examined. With relay coordination control, the power is cut off from the place closest to the fault current, and the fault area is protected without the power outage being felt at many points. Overcurrent is prevented by relay coordination control against short circuit fault current, and in case the fault current continues, the power of the network is cut off with a breaker. In addition, by integrating energy storage units into the system, the excess power produced by the PV energy system is transferred to the batteries, thus ensuring load flow balance, overcoming the limitations of solar energy, increasing grid stability and optimizing energy use, and providing sustainable energy. In addition, harmonics caused by static loads and PV energy systems were analyzed and reduced according to IEEE-519 standards. The integration of the PV power plant into the electricity distribution network was examined and analyzed in the ETAP software program environment.