Anosmik fare modelinde kurkuminin olfaktör fonksiyonlarının ı̇yileşmesi üzerine etkisi
Effect of curcumin on recovery of olfactory functions in anosmic mouse models
  1. Tez No: 875298
  2. Yazar: BÜLENT DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızda kurkuminin anosmik fare modellerinde olfaktör fonksiyonları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya yiyecek bulma testiyle (YBT) koku alma duyularının sağlıklı oldukları doğrulandıktan sonra 16 fare dahil edildi. Fareler randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her bir hayvana intraperitoneal 0,5 ml salin içinde 300 mcg/gr 3- metil indol (3-MI) verilerek anosmi oluşturuldu. 1. grup kontrol grubu olarak kabul edilip 7., 14., 21. ve 28. günlerde YBT yapılarak takip edildi. 2. gruba her gün %1'lik dimetil sülfoksit (DMSO) içerisinde çözülerek hazırlanan kurkumin (40 mg/kg) verildi. 7.,14., 21. ve 28. günlerde tekrar YBT yapıldı ve test sonucunda hayvanlar sakrifiye edildi. Olfaktör epitel kalınlıkları, silya kaybı, nekroz, intraepitelyal hücre göçü, vakuolizasyon, Ki67 ve CD45 iki grup arasında karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonucunda gruplar arasında 4. haftada yapılan YBT süreleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olarak bulundu. 2. Grupta 4. haftanın sonunda tüm denekler YBT'de başarılı oldu. 2. grupta 1 denek 1. haftadan 4. haftaya kadar, 1 denek 3. ve 4. haftada, 1 denek ise 4. haftada başarılı oldu. Histopatolojik değerlendirmede her iki grup arasında vakuolizasyon, silya kaybı, intraepitelyal hücre göçü skorlamasında anlamlı fark saptanmadı. 2. Grupta olfaktör epitel kalınlığı 1. gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti. Sinus epitelinde ve subepitelyal stromada Ki67 ekspresyonu açısından gruplar arasında fark saptanmadı. Sinus epitelinde CD45 ekspresyonu açısından gruplar arasında fark saptanmadı. Subepitelyal stromada CD45 ekspresyonu yapan hücre yüzdesi 2. Grupta daha fazla saptandı. Sonuç olarak; kurkuminin 3-MI sonrası oluşturulan anosmi modellemesinde terapötik etkisinin olduğu sonucuna vardık. Çalışmanın sonuçlarının doğrulanması ve tedavi protokolü oluşturulması için daha büyük gruplarda ve insanlar üzerinde yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the effect of curcumin on olfactory functions in anosmic mouse models. Sixteen mice were included in the study after confirming that their sense of smell was healthy with the food finding test (FFT). Mice were randomly divided into two groups. Anosmia was created by administering 300 mcg/g of 3-methyl indole (3-MI) in 0.5 ml of saline to each animal intraperitoneally. Then the first group was accepted as the control group and on the 7th, 14th, 21st and 28th days, FFT was performed and followed up. The second group was given curcumin (40 mg/kg), which was prepared by dissolving in 1% dimethyl sulfoxide (DMSO) every day. Then, on the 7th, 14th, 21th and 28st days, FFT was performed. As a result of the test, the animals were sacrificed. The two groups were compared in terms of olfactory epithelial thickness, cilia loss, necrosis, intraepithelial cell migration, vacuolization, Ki67 and CD45. There was a statistically significant difference in the duration of FFT performed at the 4th week between the groups. At the end of the 4th week in the 2nd group, all the subjects were successful in FFT. In the 2nd group, 1 subject was successful from week 1 to week 4, 1 subject was successful at week 3 and week 4, and 1 subject was successful at week 4. In histopathological evaluation, there was no significant difference in the scoring of vacuolization, cilia loss, intraepithelial cell migration between the two groups. In group 2, the olfactory epithelial thickness was significantly higher than group 1. There was no difference between the groups in terms of Ki 67 expression in the sinus epithelium and subepithelial stroma. There was no difference between the groups in terms of CD45 expression in the sinus epithelium. The percentage of cells expressing CD45 in the subepithelial stroma was higher in 2nd group. As a result, We detected that curcumin has a therapeutic effect in modeling anosmia after 3-MI. Studies in larger groups and humans are needed to confirm the results of the study and to establish a treatment protocol.