Cezai konularda adli işbirliği kapsamında soruşturmanın veya kovuşturmanın devri
Transfer of criminal proceedings within the scope of the judicial cooperation in criminal matters
  1. Tez No: 875332
  2. Yazar: MERVE NUR DUYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Teknik, ekonomik ve siyasi gelişmelerle birlikte erişim kolaylığı ve öngörülemezlik hali, insanlığın iki temel gerçeği haline gelmiştir. Sanal iletişim ağları, göç, çok uluslu şirketler gibi gelişmeler bir yandan insanlara evrensel bir ulaşım ve fırsatlara erişim kolaylığı vaat ederken diğer yandan yeni suç kanallarını ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu gelişmeler, insanların yabancı bir devlet otoritesi nezdinde mağdur, tanık veya şüpheli-sanık olma ihtimalini artırmıştır. Hem suçla mücadelenin sağlanması hem de ceza muhakemesi hukukunda bir süje olarak yer alan failin adil yargılanma hakkının korunması, ıslahı gibi hususlar ise uluslararası adli işbirliğinin kullanımını ve geliştirilmesini zaruri kılmıştır. Çalışmanın konusunu oluşturan soruşturmanın veya kovuşturmanın devri yöntemi de tüm bu nedenler ve amaçlar sonucunda geliştirilmiş bir adli işbirliği yöntemidir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde genel olarak adli işbirliğinin ne olduğu, milletlerarası ceza hukukundaki yeri ve önemi, türleri ve temel ilkeler AB hukuku ile karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde modern bir adli işbirliği yöntemi olan soruşturmanın veya kovuşturmanın devri yöntemi Ceza Kovuşturmalarının Aktarılmasına Dair Avrupa Sözleşmesi ve 6706 Sayılı Türk Adli İşbirliği Kanunu çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma, bu adli işbirliği yönteminin AB hukukundaki ve Türk hukukundaki uygulaması ile güncel gelişmeler ışığında konunun temel hak ve özgürlükler bakımından yapılan değerlendirmesiyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Unpredictability and accessibility are two of the core realities of humanity due to advances in technology, economics and politics. Developments such as internet-based communication platforms, immigration and global business provide easy and universal access. However, they have also opened up new avenues for crime. The likelihood of becoming a victim, witness or suspect has increased. In order to combat crime, to ensure the right to a fair trial and to rehabilitate offenders, it has become necessary to use and strengthen international judicial cooperation. All these factors and objectives led to the development of the technique of judicial cooperation known as the transfer of criminal proceedings, which is the focus of this study. In the first part of the study, which consists of three main chapters, the definition of judicial cooperation in general, its place and importance in international criminal law, its types and basic principles are explained in comparison with EU law. The second part analyses the transfer of criminal proceedings, which is a modern method of judicial cooperation, within the framework of the European Convention on the Transfer of Criminal Proceedings and the Turkish Judicial Cooperation Law No. 6706. The study concludes with an assessment of the practice of this method in EU and Turkish law and an evaluation of the issue in terms of fundamental rights and freedoms in the light of recent developments