BIST'te işlem gören süpermarket şirketlerinin pandemi öncesi ve sonrası karşılaştırmalı finansal analizi
Comparative financial analysis of supermarket companies traded on BIST before and after the pandemic
- Tez No: 875331
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Pandemi her ülkenin ekonomik, siyasal ve sosyal özellikleri paralelinde kendine özel sonuçlar yaratmıştır. Günlük hayatta bu sonuçlarla karşılaştığımız en önemli alanlardan biri de temel ihtiyaç maddelerini satın aldığımız süpermarketlerdir. Ülkemizde BIST'te işlem gören sektörün önde gelen süpermarketlerinin karşılaştırmalı finansal analizi pandemi öncesi ve sonrasında pazardaki ürün ve fiyat hareketliliğinin nasıl değiştiğini, tüketicilerin ve süpermarketlerin bu hareketliliğe nasıl reaksiyon gösterdiğini ve sonuçta ekonomik şartlar paralelinde devlet yönetiminin pazardaki oluşumları nasıl yönlendirdiğini göstermesi bakımından yararlı sonuçlar ortaya koymaktadır. Finansal analizler hem firma bazında hem de konsolide olarak pandemi öncesi ve sonrası birbirinden ayrılmak suretiyle yapılmış olup, her iki dönemin benzeyen ve farklılaşan yönlerine de her bölümün sonunda yer verilmiştir. Yorumlarda sadece finansal oranların gösterdiklerine bağlı kalınmamış, ekonomik olayların mikrodan makroya geniş bir alana yayılan etkileri irdelenmiştir. Özellikle büyüme oranları enflasyonist süreçler nedeniyle nominalin yanında reel olarak da hesaplanmış ve kıyaslamalarda rasyonellik sağlanmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de süpermarket sektörünün organize bir perakende kanalı olmasının verdiği avantajla birlikte pandemi sonrası pandemi öncesinde yaşadığı sorunların önemli bir kısmını geride bıraktığı, büyüme performansından taviz vermediği, karlılığının arttığı ve toplumun geneli için önemli bir istihdam ve vergi geliri sağlama platformu olarak konumlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The pandemic has created unique consequences in line with the economic, political and social characteristics of each country. One of the most important areas where we encounter these consequences in daily life is the supermarkets where we buy basic needs. Comparative financial analysis of the leading supermarkets of the sector traded on BIST in our country reveals useful results in terms of showing how the product and price mobility in the market changed before and after the pandemic, how consumers and supermarkets reacted to this mobility, and ultimately how the state government directs the formations in the market in parallel with economic conditions. Financial analyzes were made both on a company basis and on a consolidated basis, separating before and after the pandemic, and the similar and differentiating aspects of both periods are included at the end of each section. In the comments, not only what the financial ratios show, but also the effects of economic events on a wide range of areas, from micro to macro, were examined. In particular, growth rates were calculated in real terms as well as nominal due to inflationary processes, ensuring rationality in comparisons. As a result, it has been observed that the supermarket sector in Turkey, with the advantage of being an organized retail channel, has left behind a significant part of the problems it experienced before the pandemic after the pandemic, has not compromised its growth performance, its profitability has increased and is positioned as an important employment and tax revenue generation platform for the society in general.