Palyatif bakım çalışanlarının manevi destek hakkındaki görüşlerinin incelenmesi: İstanbul ve Sakarya örneği
Examination of palliative care workers' views on spiritual support: Istanbul and Sakarya example
  1. Tez No: 875337
  2. Yazar: CEMİLE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu nitel araştırmanın amacı, hastanelerin palyatif bakım servislerinde görev alan sağlık çalışanlarının manevi destek ve danışmanlık hususundaki görüşlerine ulaşmak; bu kişilerin hayatı, ölümü ve maneviyatı nasıl algıladıklarını keşfetmek; bu unsurların palyatif bakım çalışanlarının hayatlarını ve bakış açılarını nasıl etkilediğini incelemektir. Palyatif bakım çalışanlarının görüşlerinin daha yakından incelenmesi, palyatif bakım çalışanlarının hastalar üzerinden yaptıkları tespitlere ulaşmak, manevi danışmanlar üzerinden tespitler yapabilmek ve tüm tespitleri daha derinden değerlendirmek için nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu araştırmanın deseni olgubilimdir ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Örneklem, palyatif bakımda çalışma tecrübesi olan 19 kadın 3 erkekten oluşmaktadır. Bu 22 katılımcıdan 2'si doktor, 2'si manevi danışman ve geri kalan kişiler hemşiredir. Katılımcılar 24-61 yaşları arasındadır ve yaş ortalamaları 33'tür. Mülakat tekniğinin kullanıldığı bu araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel, frekans ve içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda palyatif bakım çalışanlarının manevi destek konusuna sıcak baktıkları ve gerekli olduğunu düşündükleri; işini layığıyla yapan bir manevi danışmanın palyatif bakım biriminde işleri kolaylaştıracağı; palyatif bakımda çalışma tecrübesinin sağlık çalışanlarının hayatlarını ve hayata ve ölüme bakış açılarını çeşitli yönlerde değiştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative research is to explore the views of healthcare professionals working in palliative care services on spiritual support and counselling; to investigate how these individuals perceive life, death, and spirituality; and to examine how these factors impact the lives and perspectives of palliative care workers. The qualitative research method was applied to closely examine the perspectives of palliative care workers, to access their observations through patients, to make assessments through spiritual counsellors, and to evaluate all findings more deeply. The design of this research is phenomenological, and purposive sampling methods including criterion sampling and snowball sampling were used. The sample consists of 19 female and 3 male participants with experience in palliative care. Among these 22 participants, 2 are doctors, 2 are spiritual counsellors, and the rest are nurses. The participants range in age from 24 to 61, with an average age of 33. In this research, a semi-structured interview form was used. The data obtained were interpreted through descriptive, frequency, and content analysis. The research findings indicate that palliative care workers view spiritual support positively and consider it necessary; a competent spiritual counsellor would facilitate work in a palliative care unit; and experience in palliative care changes healthcare professionals' lives and perspectives on life and death in various ways.