Optimum AVR-LFC sistemi tasarımı için FDB tabanlı yönlendirme mekanizması ile geliştirilmiş zebra optimizasyonu algoritması
Zebra optimization algorithm developed with FDB-based guidance mechanism for optimum AVR-LFC system design
  1. Tez No: 875338
  2. Yazar: ÖMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, mühendislik problemlerinin çözümüne yönelik geliştirilmiş bir zebra optimizasyonu algoritması (ZOA) sunulmaktadır. Önerilen algoritma, Uygunluk- Mesafe Dengesi (FDB) adı verilen bir seçim yöntemi kullanılmaktadır. Bu geliştirilmiş FDB-ZOA algoritması, CEC17 ve CEC20 benchmark problemlerinde üç farklı boyutta arama uzayları için test edilmiş ve doğrulanmıştır. FDB-ZOA algoritması sonuçları, ZOA algoritması dahil olmak üzere 11 güncel ve güçlü algoritmalar ile karşılaştırılmıştır. Friedman test sonuçlarına göre, FDB-ZOA algoritması birinci sırada yer alırken, orijinal ZOA algoritması onuncu sırada yer almıştır. Bu, FDB seçim yöntemi ile geliştirilen algoritmanın performansını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, geliştirilmiş algoritma, entegre edilmiş otomatik gerilim regülatörü (AVR) ve yük frekans kontrolü (LFC) mühendislik problemini çözmek için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen algoritmanın bu tür mühendislik problemlerini çözmede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a zebra optimization algorithm (ZOA) for solving engineering problems presented. The proposed algorithm uses a selection method called Fitness-Distance Balance (FDB). This developed FDB-ZOA algorithm is tested and validated on the CEC17 and CEC20 benchmark problems for search spaces of three different dimensions. The results the FDB-ZOA algorithm are compared with 11 current and powerful algorithms, including the ZOA algorithm. According to the Friedman test results, the FDB-ZOA algorithm ranked first, while the original ZOA algorithm ranked tenth. This shows that the FDB selection method improves the performance of the algorithm. Furthermore, the developed algorithm is used to solve the engineering problem of combined automatic voltage regulator (AVR) and load frequency control (LFC). The obtained results show that the developed algorithm is effective in solving such engineering problems.