Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara uygulanan motor destek programının kaba motor ve duyu motor beceriler üzerine etkisi
The effect of motor support program applied to children with autism spectrum disorder on gross motor and sensory motor skills
  1. Tez No: 875336
  2. Yazar: GÖKÇE OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BANU ATAMAN YANCI, DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, 4-6 yaş arası otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocuklara 12 hafta süre ile haftada 2 gün 40'ar dakika uygulanan motor destek programının otistik bozukluk indeksi, kaba motor ve duyu motor beceriler üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, deney grubunda 14, kontrol grubunda 14 öğrenci toplamda 28 OSB'li çocuk katılım sağlamıştır. Deney grubunda yer alan katılımcılara özel eğitim seanslarına ek olarak 12 hafta boyunca haftada 2 gün 40'ar dakika süre ile motor destek programı uygulanmıştır. Araştırmada,“Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2-TV (GOBDÖ TV-2)”, kaba motor becerilerin değerlendirmesi için Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik 2 Testi Kısa Formu (BOT 2- KF), duyu motor becerilerin değerlendirilmesi için bakım veren duyu profili anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of a motor support program applied for 40 minutes 2 days a week for 12 weeks on autistic disorder index, gross motor and sensory motor skills in children diagnosed with autism spectrum disorder aged 4-6 years. A total of 28 children with ASD participated in the study, 14 students in the experimental group and 14 students in the control group. In addition to the special education sessions, the participants in the experimental group received a motor support program for 40 minutes 2 days a week for 12 weeks. In the study, the“Gilliam Autistic Disorder Rating Scale-2-TV (GOBDÖ TV-2)”, the Bruininks-Oseretsky Motor Competence 2 Test Short Form (BOT 2- KF) for the assessment of gross motor skills, and the caregiver sensory profile questionnaire for the assessment of sensory motor skills were used.